×
dorëheqje

Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç (Viktor Yanukovych) dha dorëheqjen, njoftoi nënkryetari i partisë opozitare "Batkivshina" (ukr. "Батьківщини"; "Atdheu").

Kryetari i Parlamentit ukrainas Vladimir Ribak (Volodimir Rybak) të shtunën paraqiti kërkesën për dorëheqje.

Presidenti i Italisë Giorgio Napolitano pranoi dorëheqjen e Kryeministrit Enrico Letta, njoftohet në raportin zyrtar të Pallatit Kuirinale.

Kryeministri i Ukrainës Mykola Azarov ka dhënë dorëheqjen, njofton shërbimi për shtyp i qeverisë ukrainase.

Në Turqi, për shkak të një skandali korrupsioni në të cilit është përfshirë edhe djali i tij, dha dorëheqjen Ministri i Brendshëm i Turqisë, Muammer Güler.

Lideri i Partisë Komuniste të Ukrainës, Pjotër Simonenko, deklaroi sot në mbledhjen e Verhovna Rada: "Ne mendojmë se qeveria e Nikollai Azarov meriton shkarkimin nga detyra".

Kryetari i partisë "UDAR" ("Goditja"), Vitali Kliçko, në seancën e sotme të Verhovna Rada të Ukrainës deklaroi: "Ne kërkojmë dorëheqjen e qeverisë.

Verhovna Rada e Ukrainës filloi shqyrtimin e projekt-rezolutës mbi përgjegjësinë e qeverisë.

Verhovna Rada (Parlamenti) e Ukrainës do të diskutojë sot kërkesat e opozitës për dorëheqjen e qeverisë.

Kreu i qeverisë letoneze, Valdis Dombrovskis, njoftoi mbi vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen në lidhje me shembjen e qendrës tregtare të Rigës "Maxima".

Delegacioni i politikanëve palestinezë, i cili po zhvillonte bisedimet e paqes me Izraelin, në përbërje të plotë dha dorëheqjen për shkak të mungesës së përparimit në negociata, thuhet në një deklaratë të Kreut të Administratës Kombëtare Palestineze (AKP), Mahmoud Abbas. 

Të dielën në Bullgari disa mijëra njerëz organizuan një protestë në Sofje, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë së vendit të formuar nga koalicioni qeverisës i Partisë Socialiste dhe Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë u shkarkua nga detyrua, pasi u zbulua se ai gjatë dy viteve kishte përhapur informacion të klasifikuar në Twitter.

Zëvendësministri i parë amerikan i Mbrojtjes Ashton Carter dha dorëheqjen. "Sot u takova me Ashton Carter dhe pa dëshirë pranova vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen nga posti i Zëvendësministrit të parë të Mbrojtjes, duke filluar nga 4 dhjetori", - tha Shefi i Pentagonit, Chuck Hagel.

Ministri i Jashtëm brazilian Antonio Patriota la postin e tij në sfondin e një skandali diplomatik me Bolivinë fqinje.

Presidenti i Republikës Çeke, Milosh Zeman, ditën e martë pranoi dorëheqjen e qeverisë së Jiri Rusnok, e cila më 7 gusht në takimin e Dhomës së Deputetëve të parlamentit çek nuk mori votëbesimin, njofton televizioni çek.

Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit Kao Hua-chu dha dorëheqjen në kuadër të skandalit që shpërtheu pas vdekjes së një ushtari të rekrutuar, i cili ndodhej nën arrest.

Pas akuzave të shpallura për udhëheqje të papërshtatshme, joadekuate të shërbimeve sekrete dhe mbylljen e syve ndaj abuzimit nga ana e tyre me kompetencat e shërbimit, qeveria e Luksemburgut me në krye Kryeministrin Jean-Claude Juncker vendosi të japë dorëheqjen.

 

Luksemburgu është në prag të një krize të ashpër politike. Së shpejti mund të japë dorëheqjen qeveria, njoftoi një burimi i lartë në Dukatin e Madh.

Kryeministri i Luksemburgut dhe ish-Kryetari i Grupit evropian, Jean-Claude Juncker, mund të japë dorëheqjen për shkak të presionit nga ana e parlamentit.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30