×
Ngushtica e Hormuzit

Irani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) i janë afruar shumë arritjes së marrëveshjes për kthimin Emirateve të tre ishujve të diskutueshëm në Gjirin Persik, njoftojnë burime të afërta me negociatat.

Nëndetësja bërthamore amerikane "Jacksonville" më 10 janar u përplas, me sa duket, me një peshkarexhë në afërsi të Ngushticës së Hormuzit. Askush nuk është lënduar.
Irani do të fillojë më 28 dhjetor stërvitjet ushtarake "Velayat-91", njoftoi Komandanti i Forcave Ushtarake Detare (FUD), Admirali Habibollah Sayar.
Irani ka reaguar qetësisht ndaj akuzave në adresë të tij për përfshirje në sulmin terrorist kundër turistëve nga Izraeli në Bullgari dhe e la të hapur derën për bisedimet mbi programin e tij bërthamor. Të martën në Stamboll po zhvillohen konsultimet midis Zëvendëses së Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikat e Jashtme dhe të Sigurisë Helga Schmidt dhe Zëvendës Sekretarit të Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit Ali Baghiri.
Një grup deputetësh i parlamentit iranian paraqiti për shqyrtim një projektligj që parashikon vendosjen e taksës për kalimin nëpërmjet Ngushticës së Hormuzit "anijeve të shteteve të caktuara".
Zëvendës admirali Mark Fox, Komandanti i Flotës së Pestë të Forcave Ushtarake Detare të SHBA deklaroi se Irani ka përgatitur nëndetëse të vogla dhe motoskafë që mund të përdoren për sulme kamikaze.
Pavarësisht nga kërcënimet e Iranit aeroplanmbajtësja amerikane “Abraham Lincoln” së bashku me luftanijet e mbështetjes kaloi nëpër Ngushticën e Hormuzit dhe vijoi lundrimin drejt Gjirit Persik. Kalimi përmes ngushticës u krye pa ndonjë incident.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31