×
Kongresi amerikan, 2013

Dy të tretat e banorëve të Shteteve të Bashkuara besojnë se përbërja aktuale e Kongresit amerikan është më e keqja në gjithë historinë e vendit, për këtë dëshmojnë të dhënat e sondazhit sociologjik të kryer nga kompania televizive amerikane CNN së bashku me kompaninë analitike britanike ORC International.

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të SHBA-së mund të miratojë sanksione ndaj atyre përfaqësuesve të autoriteteve ukrainase, të cilët kanë autorizuar përdorimin e forcës kundër demonstruesve, thuhet në projekt-rezolutën e prezantuar nga kongresisti demokrat Eliot Engel.

Ministrai amerikane e Mbrojtjes anuloi blerjen e 15 helikopterëve rusë "Mi – 17" për ushtrinë afgane nën presionin e Kongresit.

Krerët e të dy komiteteve të Kongresit Amerikan për çështjet e zbulimit kundërshtuan idenë e faljes së ish-agjentit të zbulimit amerikan Edward Snowden, i cili bëri publik informacionin mbi përmasat dhe metodat e mbikëqyrjes, të ushtruara nga NSA-ja (National Security Agency).

Pas përfundimit të votimit në Dhomën e Përfaqësuesve për buxhetin e SHBA-së dhe ngritjen e kufirit të borxhit nga salla e mbledhjes u detyruan të nxjerrin jashtë një nga stenografistet, e cila nuk e përballoi dot ngarkesën mendore dhe u çmend.

Liderët e demokratëve dhe republikanëve në Senatin amerikan po përgatiten për të deklaruar së shpejti mbi arritjen e kompromisit në lidhje me buxhetin e shtetit, njoftojnë mediat me referim tek burime në Kongres.

Në Kongresin Amerikan u pezulluan bisedimet për rritjen e tavanit të borxhit shtetëror dhe rifillimin e punës së organeve qeveritare.

Probabiliteti i default të SHBA-së është i vogël, pavarësisht mungesës së progresit në bisedimet midis Presidentit të vendit Barack Obama dhe përfaqësuesve të Partisë Republikane në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, deklaroi Drejtori i Agjencisë së vlerësimeve Moody’s, Raymond McDaniel.

Presidenti amerikan Barack Obama anuloi udhëtimin e planifikuar javën e ardhshme nëpër vendet e Azisë, duke përfshirë edhe samitin e APEC në ishullin indonezian të Bali, njoftoi shërbimi për shtyp i Shtëpisë së Bardhë.

Financimi i organeve shtetërore federale në Shtetet e Bashkuara u ndërpre, pasi Kongresi nuk mundi të bjerë dakord mbi ligjin e buxhetit para fillimit të vitit të ri fiskal.

Të dy dhomat e Kongresit Amerikan deri më tani nuk kanë mundur të afrojnë pozicionet me çështjet e buxhetit.

Në Kongresin Amerikan u prezantua një projektligj që do të forcojë kontrollin e programeve qeveritare të mbikqyrjes elektronike.

Kongresi amerikan duhet të vendosë në lidhje me nevojshmërinë për zhvillimin e një operacioni ushtarak në Siri. Deri më tani mendimet e senatorëve ndahen pothuajse në mënyrë të barabartë. Edhe pse goditja mund të ndërmerret pa miratimin e Senatit, ai për Barack Obama është jashtëzakonisht i rëndësishëm, pasi as OKB-ja, as NATO-ja, as Britania e Madhe nuk pranuan ta mbështesnin për këtë Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Presidenti i SHBA-së Barack Obama iu drejtua kongresmenëve me thirrjen urgjente për të votuar në lidhje me përdorimin e forcës kundër Sirisë.

Presidenti Putin mbështeti iniciativën e Parlamentit të Rusisë lidhur me dërgimin e një delegacioni në Kongresin Amerikan, për zhvillimin e bisedimeve mbi situatën rreth Sirisë. Kjo u bë e ditur pas takimit të tij me Spikerin e Këshillit të Federatës dhe Dumës Shtetërore ruse Valentina Matvienko dhe Sergei Narishkin.

Refuzimi i Kongresit Amerikan për të mbështetur iniciativën e Presidentit Barack Obama për zhvillimin e operacionit ushtarak në Siri do të ishte një katastrofë, deklaroi senatori republikan John McCain.

Kongresi amerikan votoi për projektligjin, i cili aplikon sanksione kundër Iranit në lidhje me programin e tij bërthamor.

Ideja për bojkotimin e Lojrave Olimpike Dimërore në Soçi, që do të zhvillohen në shkurt të vitit 2014 në Rusi, u iniciua nga senatori republikan Lindsey Graham.

Komitetet për Inteligjencën të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-së bllokuan vendimin e Presidentit të vendit, Barack Obama, për dhënien e ndihmës ushtarake opozitës siriane, duke futur kufizime të rrepta për financimin e këtyre masave.

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan, e cila kontrollohet nga republikanët, të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31