×
Kongresi amerikan, 2012
Senati i Kongresit Amerikan miratoi sanksionet e reja ekonomike kundër Iranit. Senatorët votuan në mënyrë unanime për projektligjin që u bë pjesë e buxhetit të mbrojtjes së SHBA-ve.
Kongresmenët republikanë amerikanë bënë publike pa dashje vendndodhjen e bazës së CIA-s në Benghazi, shkruan botimi "The Washington Post".
Dhoma e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA miratoi të enjten një
Pentagoni njoftoi Kongresin amerikan mbi vendimin e tij për të blerë nga kompania ruse "Rosoboronexport" 12 helikopterë Mi-17 shtesë për ushtrinë afgane.
Kongresi amerikan është duke u përgatitur që të bashkojë projekt-ligjet mbi tregtinë me Rusinë dhe "mbi listën e Magnitsky".
Drejtuesit e fraksioneve republikane në të dyja dhomat e Kongresit Amerikan deklaruan mbështetjen e tyre për ish-Guvernatorin e Massaçusetsit Mitt Romney si kandidat për presidencën në SHBA. Infomacioni përkatës u përhap nga mediat lokale.
Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan John Boehner k
Administrata e SHBA po zhvillon konsultime intensive me Kongresin për shfuqizimin e amendamentit të Jackson-Vanik veprues ndaj Rusisë, tha Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit Victoria Nuland.
Krijuesi i Facebook Mark Zuckerberg doli kundër projektligjeve të SOPA (Stop Online Piracy Act) dhe PIPA (Protect IP Act) që po shqyrtohen aktualisht në SHBA.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31