×
transporti

Kryqëzori i rëndë raketor bërthamor i Flotës Veriore të Rusisë "Pjetri i Madh" (russ. "Петр Великий") ka marrë pjesë në sigurimin e fazës së dytë të transportimit të armëve kimike siriane, duke e kryer këtë operacion së bashku me anijet luftarake të Kinës, Danimarkës dhe Norvegjisë, njoftuan në Ministrinë ruse të Mbrojtjes.

Rusia, përveç burimeve financiare, do të sigurojë transportin dhe materialet e nevojshme për likuidimin e armëve kimike të Sirisë.

Autoritetet e Zelandës së Re ndërprenë qarkullimin e trenave dhe fluturimin e avionëve pas tërmetit me magnitudë prej 6.8 ballë që ra sot në afërsi të kryeqytetit Wellington.

Elon Musk - inxhinier amerikan, miliarder dhe bashkëthemelues i SpaceX - prezantoi projektin e një sistemi të mjeteve supersonike të transportit publik.

Ekranoplani më i fundit rus "Sterh-10" do të kryejë fluturimin e tij të parë në fillim të gushtit. Aparati fluturues në fjalë me peshë 10 ton mund të transportojë rreth 20 persona dhe është projektuar për të fluturuar në lartësi deri në 6 metra.

Në Greqi u ndal komunikimi hekurudhor dhe po vonohen fluturimet për shkak të grevës së përgjithshme 24-orëshe të organizuar nga sindikatat.

Shirat e mëdha kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të tokë
Reshjet e dendura të dëborës që kanë vërshuar mbi Mosk
Transportuesit e ngarkesave të NATO-s në Pakistan protestojnë kundër nismës së
Drejtoria e Transportit të Nju Jorkut e quan uraganin "Sandy" katastrofën më të rëndë në historinë e sistemit të transportit të qytetit. Shtatë tunele të metrosë janë përmbytur nën ngushticën East River që lidh Manhattan-in me Brooklyn-in.
Kurrfarë bazë tranzite të NATO-s nuk do të ketë në Ulianovsk, fjalë
Që nga 1 janari i vitit 2012 të gjitha kompanitë ruse, të cilat janë të angazhuara me transportimin e pasagjerëve, obligohen të instalojnë në mjetet e transportit pajisjet e sistemit satelitor të navigacionit global rus GLONASS.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30