×
Lech Kaczynski
Veprimtarët polakë të kulturës po protestojnë kundër filmit të ri "Smolensk" me regji të Antoni Krauze mbi vdekjen e ish-Presidentit të Polonisë, Lech Kaczynski.
3 vjet pas tragjedisë ekspertët polakë të aviacionit zhvilluan konferencën e parë zyrtare për shtyp.
Sot mbushen plot 3 vjet që nga data e rrëzimit të avionit presidencial pranë
Hetuesit rusë përfunduan operacionin e përbashkët me kolegët polakë për hetimin e aksidentit të avionit Tu-154 të Presidentit polak Lech Kaczynski në vitin 2010, njoftoi Përfaqësuesi zyrtar i Komitetit Hetimor të Rusisë Vladimir Markin.
Prokurori i Përgjithshëm i Polonisë, Andrzej Seremet, në një intervistë p
Ish-anëtarët e Komisionit polak të hetimit të rrethanave të katastrofës
Ekspertët polakë do të marrin në Moskë mostrat laboratorike të fragmenteve t
Kryeredaktori i gazetës polake “Rzeczpospolita” Tomasz Wróblewski dha dorëheqjen nga posti
Gazeta polake “Rzeczpospolita” shkruan sot se në fragmentet e mbetura nga avioni i presidentit, i cili u rrëzua në vitin 2010 në afërsi të Smolenskut, u gjetën gjurmë lënde eksplozive.
Dëshmitari i çështjes së rrëzimit të avionit të presidentit polak Lech Kaczyński në rrethinat e Smolenskut, Remigiusz Mus, u gjet i varur në shtëpinë e tij. Organet hetimore besojnë se ka ndodhur një vetëvrasje.
Polonia kërkon nga Rusia që të kryhet një hetim në lidhje me publikimin në Internet të fotografive të viktimave të tragjedisë së rrëzimit të avionit të Presidentit polak Lech Kaczynski në Smolensk në prill të vitit 2010.
Sot Polonia dhe Rusia po kujtojnë viktimat e katastrofës ajrore nën Smolensk. Dy vjet më parë në të kanë humbur jetën 96 veta, duke përfshirë Presidentin e vendit Lech Kacyznski, bashkëshorten e tij dhe shumë anëtarë të autoritetshëm të elitës politike, kulturore dhe sociale polake.
Si shkak kryesor të rrëzimit të aeroplanit të Presidentit polak Lech Kaczynski në
Kryetari i Komisionit qeveritar polak, i cili po heton shkaqet e aksidentit ajror që ndodhi me aeroplanin presidencial
Polonia ndërmorri tani edhe një përpjekje tjetër për t’ia hedhur palës ruse gjithë përgjegjësinë për katastrofën ajrore të 10 prillit të vitit 2010 nën Smolensk.
Rusia dhe Polonia po intensifikojnë përpjekjet e përbashkëta për zhvillimin e hetimit të plotë të faktit të rrëzimit më 10 prill të vitit të kaluar nën Smolensk të aeroplanit të presidentit të Polonisë Tu-154.
Ceremonitë e përmortshme, që po zhvillohen në Smolensk në përvjetorin e rrëzimit të aeroplanit presidencial polak Tu-154, u zymtësuan nga skandali.
Update: 17.49. Presidentët e Rusisë dhe Polonisë vizituan vendin e rrëzimit të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31