×
aviakatastrofë, 2011
Sot, menjëherë pas nisjes së fluturimit, aeroplani i trajnim-kolaudimit T-59, i cili merrte pjesë në manovrat ushtarake, u rrëzua në afërsi të aerodromit në Yechhone, rreth 250 kilometra në juglindje të Seulit.
Aeroplani dy-vendësh me motor të lehtë “Sierra” u nis nga aerodromi “Gorelovo” në periferitë e Shën Petersburgut më 3 dhjetor në orën 16:00, kurse më 16:24 u rrëzua në rajonin Krasnoe Sello.
Aeroplani gjuajtës pakistanez, që po kryente një fluturim trajnimi, u rrëzuan të hënë 70 kilometra në perëndim të Islamabadit, në afërsi të rajonit të qytetit Attock.
Një avion i paidentifikuar u rrëzua në lindje të Republikës Popullore të Kinës, në Provincën Zhejiang, njoftoi sot radio shtetërore kineze.
Faktori njerëzor është njohur si shkaku kryesor i rrëzimit të aeroplanit Jak-42 pranë qytetit rus Jaroslavl.
Ekspertët e Komitetit Ndërshtetëror të Aviacionit arritën në përfundimin se mbi ekuipazhin e aeroplanit Jak-42, që u rrëzua më 7 shtator pranë qytetit Jaroslavl, nuk është ushtruar kurrfarë presioni para nisjes.
Në gjakun e pilotëve të aeroplanit Jak-42, i cili u rrëzua më 7 shtator në afërsi të qytetit Jaroslavl, u gjet një substancë që ngadalëson reagimin.
Nëntë persona gjetën vdekjen si rezultat i rrëzimit të një avioni ushtarak transporti në jug të Jemenit. Ndër të vdekurit janë 8 inxhinierë nga Siria dhe një shtetas i Jemenit.
Në periferitë e Moskës, si rezultat i rrëzimit të avionit Jak-52, gjetën vdekjen 2 persona që ndodheshin në bordin e tij.
Numri i aksidenteve ajrore me aeroplanët civilë në Rusi është rritur në
Aeroplani An-2 kreu sot një ulje të detyruar në Republikën Tuva (Siberi). Sipas të dhënave paraprake, një person gjeti vdekjen dhe tre të tjerë kanë marrë trauma të rënda.
Aeroplani privat me motor të lehtë u rrëzua të hënën në mbrëmje në rajonin e Leningradit (zona veriperëndimore e Federatës Ruse).
Në qarkun Magadan (rajoni i skajshëm verilindor i Rusisë) sot u rrëzua aeroplani transportues An-12. Sipas të dhënave paraprake, të gjithë 11 personat që ndodheshin në bordin e tij gjetën vdekjen.
Aeroplani An-24 i kompanisë ruse “IrAero” bëri sot në mëngjes nj
Si shkak kryesor të rrëzimit të aeroplanit të Presidentit polak Lech Kaczynski në
Kryetari i Komisionit qeveritar polak, i cili po heton shkaqet e aksidentit ajror që ndodhi me aeroplanin presidencial
Polonia ndërmorri tani edhe një përpjekje tjetër për t’ia hedhur palës ruse gjithë përgjegjësinë për katastrofën ajrore të 10 prillit të vitit 2010 nën Smolensk.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
15
16
17
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31