×
marihuana

Në Uruguaj u zhvilluan kurset e para zyrtare për rritjen e marihuanës, e cila u legalizua këto kohët e fundit në vend, njoftojnë mediat.

Nju Jork do të bëhet shteti i 21-të i SHBA-së që legalizoi përdorimin e marihuanës për qëllime mjekësore.

Rusia ka mbetur fort e zhgënjyer nga vendimi i Presidentit të Uruguajit, José Mujica, për legalizimin e prodhimit dhe shitjes së marihuanës, thuhet në deklaratën e postuar në faqen e Internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë ditën e premten.

Legalizimi i paradokohshëm i marihuanës në Uruguai ka provokuar një valë të re debatesh në lidhje me arsyeshmërinë e një vendimi të tillë. Shteti për herë të parë lejon dhe merr nën kontrollin e vet gjithë këtë sektor: që nga kultivimi dhe përpunimi e deri tek shitja dhe shpërndarja e substancave narkotike.

Shefi i autokolonës presidenciale të Liberisë u arrestua në lidhje me dyshimin se kishte përdorur një nga automjetet zyrtare për kontrabandimin e 300 kilogramë marihuane nga Sierra Leone.

Dhoma e Deputetëve të Uruguait votoi në favor të legalizimit të marihuanës.

Policia në jugperëndim të Shqipërisë konfiskoi 1.2 ton marihuanë, me sa duket, të destinuar për realizim në Itali.

Trendi Global "për përdorimin e lirë të marihuanës" është fort i ngjashëm me një eksperiment mbi kombet, besojnë ekspertët e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë". Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Izraeli dhe Republika Çeke - kjo nuk është aspak lista e plotë e vendeve ku mund të blihet fare ligjërisht marihuana dhe madje të kultivohet kanasibi në baçet e shtëpive verore.
Projektligji për legalizimin e përdorimit të marihuanës për qëllime mjekësore në gjithë territorin e vendit është paraqitur në Kongresin amerikan. Tani në 18 shtete dhe në Distriktin e Kolumbias lejohet shitja, blerja dhe përdorimi i marihuanës me recetën e mjekut. Pavarësisht se kjo gjë është e ndaluar me ligj federal dhe se për këtë personi përdorues mund të përfundojë në burg.
Në qytetin meksikan të Mexicali policia lokale zbuloi dhe sekuestroi një top të fuqishë
Pirja e marihuanës në shkollat e kryeqytetit të Holandës mund të ndalohet. Zyrtarëve lokalë nuk i pëlqen fakti që nxënësit nën ndikimin e drogave shkaktojnë një mori problemesh.
Colorado u bë shteti i dytë amerikan që legalizoi përdorimin e marihuanës. Në një referendum të mbajtur më 6 nëntor idenë e legalizimit të marihuanës e mbështeti shumica e banorëve të shtetit.
Duke filluar nga data 6 dhjetor në shtetin amerikan të Uashingtonit është legalizuar marihuana për përdorim personal. Ligji përkatës u miratua në nëntor. Kjo është njoftuar nga mediat e huaja.
Deputeti i njërës prej forcave kryesore politike në Meksikë Fernando Belaunsaran propozoi legalizimin e kultivimit dhe shpërndarjes së marihuanës në vend.
Qeveria e Uruguajit ka ndërmarrë iniciativën për legalizimin e marihuanës në vend, duke marrë nën kontroll shtetëror prodhimin dhe shitjen e saj.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31