×
grabitje

Violina e punuar nga duart e mjeshtrit të famshëm italian Antonio Stradivari në vitin 1715 u rrëmbye në qytetin amerikan Milwaukee të shtetit federal Wisconsin.

Kriminelë të maskuar si Santa Claus, gjatë festimit të Krishtlindjeve, kanë kryer dy bastisje të armatosura në dyqanet e argjendarisë në Shqipëri dhe Kosovë.

Disa grabitës të armatosur në Libi sulmuan makinën e transferimit të parave të një banke dhe vodhën 55 milionë dinarë.

Militantët e Ushtrisë së Lirë Siriane zaptuan dhe grabitën Kishën Orthodhokse greke të shenjtorëve Shirgji (Sergius) dhe Baku (Bacchus) në Al-Saura në veri të Sirisë, njoftoi të mërkurën radio e Vatikanit, duke iu referuar fjalëve të të krishterëve që kishin marrë arratinë nga qyteti.

Në Republikën Çeke është grabitur një kamion, i cili transportonte eksponatet e ekspozitës dedikuar Marilyn Monroe.
Grabitësi, i cili kreu një sulm të armatosur mbi një bankë në
Disa të panjohur kanë plagosur rëndë 5 persona, duke hapur zjarr me armë në filialin e një banke në qytetin jugor të Izraelit - Be’er Sheva - gjatë një tentative për grabitje.
Disa grabitës të armatosur me një pajisje shpuese vodhën më shumë se 100.000 $ në mjediset e shërbimit të stadiumit "Soccer City" në Johanesburg, ku u mbajt koncerti i pop-starit kanadez 19-vjeçar Justin Bieber.
Në verilindje të Moskës u grabit shtëpia e ish-Prima balerinës të Teatrit Bolshoi, Anastasia Volloçkova.
Policia e Los Angeles arrestoi dy të dyshuar për marrjen peng të 14 personave, ndërsa po grabisnin dyqanin Nordstrom Rack. Policia nuk bën me dije hollësitë e arrestimit. Gjithashtu nuk bëhen publikë as identitetet e të arrestuarve.
Disa persona të panjohur grabitën Katedralen Spaso-Preobrazhenski (russ. Спасо-Преображенский собор) të Kishës Orthodhokse Ruse përtej kufijve të Los Angeles-it.
Në shtetin amerikan të Nju Jork u janë paraqitur aktakuzat anëtarëve të bandës, e cila sulmonte emigrantët meksikanë dhe i grabiste ata. Sipas njoftimeve të policisë, janë arrestuar pesë persona, duke përfshirë edhe dy femra.
Muzeu Arkeologjik në Olimpin e Lashtë të Greqisë u grabit të premten në mëngjes. Janë vjedhur, si të paktën, 65 artefakte të paçmuara.
Historia, Greqia, grabitje, artefakte
Në Moskë dy persona të paidentifikuar ndërmorrën sot në mëngjes një sulm të armatosur mbi një nga zyrat postare kryeqytetase.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31