×
Peruja, 2013

Autoritetet e Perusë kanë shpallur publikisht mbi përfundimin e negociatave me Rusinë për blerjen e helikopterëve ushtarakë të transportit të tipit "Mi-171SH" (russ "Ми-171Ш"). Kontrata është lidhur për 24 makina të tilla fluturuese, ndërsa kosto e saj rezulton të jetë një gjysmë miliardë $.

Forcat Ushtarake Ajrore të Perusë rifilluan punën e Departamentit për studimin e dukurive anormale qiellore (DIFAA), i cili do të merret me studimin e UFO-ve.

Rusia i propozoi Perusë blerjen e helikopterëve rusë "Mi-171Sh", si dhe të automjeteve të blinduara, njoftoi të enjten Kreu i Shërbimit Federal për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Aleksandër Fomin.

Rusia i propozoi Perusë hapjen në këtë vend të një qendre shërbimi për riparimin dhe mirëmbajtjen e helikopterëve të prodhimit rus dhe sovjetik, të blerë në Amerikën Latine, njoftoi të mërkurën Zëvendësministri rus i Mbrojtjes pas përfundimit të takimit të ministrave të mbrojtjes të Rusisë dhe Perusë.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu do të diskutojë çështjet e bashkëpunimit tekniko-ushtarak me Brazilin dhe Perunë gjatë një vizite në këto vende të Amerikës së Jugut.

Në një sërë zonash të rajonit Puno në juglindje të Perusë është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në lidhje me reshjet e mëdha të borës që po bien në këtë territor.

Autoritetet e Perusë u shprehën të sigurtë se ata kanë arritur të vrasin dy nga katër liderët e grupit rebel maoist "Sendero Luminoso".

Në një nga vendbanimet e lashta më të rëndësishme të Perusë - El Paraiso Peru - ku ndodhen rreth 12 tempuj fetarë, ndërtuesit shkatërruan një piramidë me moshë më shumë se 4 mijë vjeçare.

Një autobus i linjës ndërurbane, i cili po transportonte rreth 50 pasagjerë, ra në një qafë mali në juglindje të Perusë, në afërsi të kryeqytetit të vendit Lima. Të paktën 19 persona kanë humbur jetën dhe 15 të tjerë janë lënduar.

Një autobus me nxënës u përmbys në juglindje të Perusë. Si pasojë u lënduan 36 nxënës të njërit prej kolegjeve lokale dhe dy mësues, njoftuan mediat lokale.
Kompania shtetërore ruse "Rosoboroneksport" kërkoi lejen e Perusë për transportimin në këtë vend të modelit të tankut kryesor luftarak "T-90S" (russ. "Т-90С"), i cili do të paraqitet në ekspozitën SITDEF në Lima nga data 15-19 maj të vitit 2013.
Pesë turistë u gjetën në Oqeanin Paqësor, pas rrëzimit të një balone (aerostati) në brigjet e Perusë. Ata u dërguan në spitalin e flotës detare.
Një helikopter “Mi-8” u rrëzua në xhunglat peruane, njofton kompania e naftës “Perenco”, të cilës ai i përkiste. Në bordin e tij ndodheshin 13 persona, fati i të cilëve nuk dihet ende.
Peruja është e gatshme të blejë 24 helikopterë rusë “Mi-171” me një shumë të përgjithshme prej 406.8 milionë $, për t’i përdorur ata në luftën kundër trafikut të drogës dhe terrorizmit.
Të paktën 14 persona humbën jetën si pasojë e rënies së një autobusi në greminën në jug të Perusë. 30 persona të tjerë u lënduan.
Shtatë persona gjetën vdekjen si rezultat i rrëzimit të një helikopteri në veri të Perusë. Ndër viktimat pesë ishin shtetas amerikanë. Helikopteri i kompanisë private “Columbia Helicopters”, me numrin e fluturimit N241-CH, u nis nga qyteti Pucallpa.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31