×
protesta, Nëntor 2012
Mijëra mbështetës të forcave liberal-demokratike po mblidhen në Sheshin qendror të Kairos Tahrir për të protestuar kundër Deklaratës Kushtetuese (kushtetuta e përkohshme), të miratuar nga Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi.
Ditën e mërkurë gjykata penale e Kajros dënoi me vdekje gjashtë koptë e krishterë egjiptianë dhe priftin amerikan Terry Jones.
Pranë Sheshit Tahrir në kryeqytetin e Egjiptit Kajro po vazhdojnë përleshjet masive të
Më 15 dhjetor opozita mund të zhvillojë një protestë masive me titull "Marshi i
Në Sheshin Tahrir, në Kajro, policia përdori gaz lotsjellës ndaj kundërshtarëve të Presidentit Mohammed Mursi, njofton Agjencia Reuters.
Protestuesit egjiptianë dogjën zyrat e lëvizjes islamiste të "Vëllazërisë Myslimane" në Aleksandri, Suez, Port Said dhe Ismailia. Të paktën 15 vetë u plagosën gjatë trazirave masive në Egjipt. Kjo u njoftua të premten nga kanali televiziv "Al Jazeera".
Presidenti egjiptian Mohammed Mursi duhet të anulojë dekretet e tij dhe të shpallë krijimin e një komisioni të posaçëm për të dalë nga kriza politike.
Shkas për demonstratat, që pritet të zhvillohen së shpejti, u bë vendimi i Presidentit Mohammed Mursi, i cili ditën e enjte bëri publike deklaratën e re kushtetuese, duke i atribuar vetes me këtë plotfuqishmëri ekskluzive.
Të paktën 60 persona u plagosën si rezultat i përleshjeve midis policisë dhe demonstruesve në kryeqytetin e Egjiptit - Kajro.
Deputeti i Bahreinit Osama Tamimi dogji flamurin izraelit në seancën e parlamentit të mbretë
Protestat shpërthyen në kryeqytetin kenian Nairobi të hënën një dit
Mijëra banorë të dy qyteteve më të mëdha egjiptiane - Kajro dhe
Rreth 2 mijë demonstrues u mblodhën të premten në kryeqytetin e Jordanisë Aman duke kërkuar ndërrimin e pushtetit, njofton kanali televiziv ndërarab "Al Jazeera".
Në Jordani u vra një pjesëmarrës i protestave kundër rritjes s
Pjesëmarrësit e mitingut në Selanik, qyteti i dytë për nga madh
Të enjten Ministria e Punëve të Jashtme të Egjiptit i dorëzoi nj
Rreth 90% e punëtorëve të sektorit shtetëror dhe ndërmarrjeve të mëdha industriale i janë bashkuar grevës së përgjithshme që po zhvillohet në Portugali.
Sindikatat spanjolle e shpallën të mërkurën, datën 14 nëntor, ditë greve mbarëkombëtare.
Vizita e Ministres gjermane të Punës të hënën në Napoli provokoi përleshje serioze mes policisë dhe studentëve. Ursula von der Leyen mbërriti në Napoli për një takim me homologen e saj italiane Elsa Fornero.
Një numër ekspertësh japonezë, duke përfshirë ata të Komisionit
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
3
4
7
10
11
12
17
18
22
24
25
26
28