×
Kirgistani, Maj 2013
Organet e ruajtjes së rendit të Kirgistanit janë vënë në regjim sh
55 persona, përfshirë edhe 13 oficerë të organeve të zbatimit të ligjit
Presidenti i Kirgistanit, Almazbek Atambajev, ka shpallur regjimin e gjendjes së jashtëzakonshme në rajonin e minierës më të madhe të arit në vend - Kumtor, ku kanë shpërthyer trazira masive.
Disa dhjetra vetë janë arrestuar në Kirgistan për organizimin e trazirave masive pranë
Rusia ka ndërmend të forcojë bazën e saj ushtarake të vendosur në Kirgistan. Për këtë deklaroi Zëvendësministri i Mbrojtjes i vendit, Anatoli Antonov.
Në kryeqytetin e Kirgistanit, Bishkek, pranë Ambasadës Amerikane u zhvillua aksioni i radhës me kërkesën për heqjen nga vendi të Qendrës së transportimeve tranzite "Manas". Organizatore të këtij aktiviteti ishin Partia e Gjelbër dhe Lëvizja Popullore Patriotike.
Janë gjetur dhe janë dërguar në SHBA "kutitë e zeza" (pajisjet vetë
Deputetët e parlamentit të Kirgistanit miratuan një rezolutë për shpalljen e Vladimir Zhirinovskit “persona non grata” në vend.
Autoritetet e Kirgistanit do të vazhdojnë përpjekjet e veta për arritjen e ekstradimit të ish-Presidentit të vendit, Kurmanbek Bakijev, dhe vëllait të tij, Zhanibek Bakijev, në lidhje me vendimin e Gjykatës Ushtarake, deklaroi Zëvendëskryeministri i Kirgistanit, Shamil Atahanov.
Bashkëpunëtorët e shërbimeve të shpëtimit të Kirgistanit
Anëtarët e ekuipazhit të avionit cisternë “C-135” që u rrëzua sot në Kirgistan ishin qytetarë amerikanë, njoftuan sot në Qendrën e transportimeve tranzite në aeroportin ndërkombëtar "Manas".
Sipas versionit të një burimi në Departamentin e Aviacionit Civil të Kirgistanit, shkaku i rr
Siguria e avionëve ushtarakë, të stacionuar në Qendrën e transportimeve tranzite në aeroportin "Manas" të Bishkekut, sigurohet nga pala amerikane, njoftoi një burim në strukturat e zbatimit të ligjit të Kirgistanit.
Avioni cisternë amerikan, i cili u rrëzua në veri të Kirgistanit, u gjet nga rojet kufitare, njoftoi një burim në strukturat pushtetore të vendit.
Ditën e premte banorët e zonës Merke të rajonit Zhambilsk në jug të Kazakistanit u bënë dëshmitarë okularë të rrëzimit të një avioni në territorin e Kirgistanit fqinj.
Në rajonin e qendrës së banuar Çalldovar në kufirin e Kirgistanit me Kazakistanin u rrëzua sot avioni cisternë (furnizues me karburant) “C-135”, i cili nisi fluturimin nga aeroporti "Manas" i Bishkekut.
Shërbimi sekret i Kirgistanit po përpiqet të identifikojë personat e përfshir
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
25
26
28
29
30