×
Kirgistani, 2013

Me të shtëna luftarake me armë zjarri në poligonin malor 20 km larg nga Bishkeku përfunduan stërvitjet e përbashkëta antiterroriste "Ala-Too Antiterror-2013" të shteteve anëtarë të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura.

Forcat e sigurisë neutralizuan një grup të madh të vërtetë trafikantësh të lëndëve narkotike gjatë stlrvitjeve të trupave speciale të forcave kolektive të Organizatës së Traktatit mbi Sigurinë Kolektive (ang. Collective Security Treaty Organization, CSTO) "Grom-2013", të cilat përfunduan sot në Kirgistan.

Diagnoza "murtaja bubonike" u konfirmua tek një djalosh 15-vjeçar, i cili vdiq javën e kaluar në veri të Kirgistanit.

Rusia dhe Kirgistani nënshkruan një marrëveshje dypalëshe mbi bashkëpunimin në fushën e transportit, shpërndarjes dhe shitjes së gazit në territorin e Kirgistanit, njofton Agjencia Interfax.

Rusia derdhi në buxhetin e Fondit të Fëmijëve të OKB-së (UNICEF) 1 milion dollarë.

Rusia do të furnizojë me armë dhe pajisje ushtarake Kirgistanin duke filluar që nga tremujori
Organet e ruajtjes së rendit të Kirgistanit janë vënë në regjim sh
55 persona, përfshirë edhe 13 oficerë të organeve të zbatimit të ligjit
Presidenti i Kirgistanit, Almazbek Atambajev, ka shpallur regjimin e gjendjes së jashtëzakonshme në rajonin e minierës më të madhe të arit në vend - Kumtor, ku kanë shpërthyer trazira masive.
Disa dhjetra vetë janë arrestuar në Kirgistan për organizimin e trazirave masive pranë
Rusia ka ndërmend të forcojë bazën e saj ushtarake të vendosur në Kirgistan. Për këtë deklaroi Zëvendësministri i Mbrojtjes i vendit, Anatoli Antonov.
Në kryeqytetin e Kirgistanit, Bishkek, pranë Ambasadës Amerikane u zhvillua aksioni i radhës me kërkesën për heqjen nga vendi të Qendrës së transportimeve tranzite "Manas". Organizatore të këtij aktiviteti ishin Partia e Gjelbër dhe Lëvizja Popullore Patriotike.
Janë gjetur dhe janë dërguar në SHBA "kutitë e zeza" (pajisjet vetë
Deputetët e parlamentit të Kirgistanit miratuan një rezolutë për shpalljen e Vladimir Zhirinovskit “persona non grata” në vend.
Autoritetet e Kirgistanit do të vazhdojnë përpjekjet e veta për arritjen e ekstradimit të ish-Presidentit të vendit, Kurmanbek Bakijev, dhe vëllait të tij, Zhanibek Bakijev, në lidhje me vendimin e Gjykatës Ushtarake, deklaroi Zëvendëskryeministri i Kirgistanit, Shamil Atahanov.
Bashkëpunëtorët e shërbimeve të shpëtimit të Kirgistanit
Anëtarët e ekuipazhit të avionit cisternë “C-135” që u rrëzua sot në Kirgistan ishin qytetarë amerikanë, njoftuan sot në Qendrën e transportimeve tranzite në aeroportin ndërkombëtar "Manas".
Sipas versionit të një burimi në Departamentin e Aviacionit Civil të Kirgistanit, shkaku i rr
Siguria e avionëve ushtarakë, të stacionuar në Qendrën e transportimeve tranzite në aeroportin "Manas" të Bishkekut, sigurohet nga pala amerikane, njoftoi një burim në strukturat e zbatimit të ligjit të Kirgistanit.
Avioni cisternë amerikan, i cili u rrëzua në veri të Kirgistanit, u gjet nga rojet kufitare, njoftoi një burim në strukturat pushtetore të vendit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31