×
Kirgistani, 2011
Baza ajrore amerikane në aeroportin ndërkombëtar “Manas” në kryeqytetin e Kirgistanit
Në qytetin Osh të Kirgistanit jugor u rrëzua aeroplani “Tu-134” i Kompanisë ajrore “Kirgistan”, i cili po kryente fluturimin sipas itinerarit Bishkek-Osh.
Në Kirgistan filloi aksioni një mujor i luftës kundër rrëmbimit të nuseve. Në republikë çdo vit rrëmbehen 15 deri në 16 mijë vajza për martesë të detyruar, duke e shpjeguar këtë me traditat kombëtare.
Kryeministri aktual i Kirgistanit Allmazbek Atambajev faktikisht fitoi në zgjedhjet presidenciale në vend. Pas numërimit të 95% të fletëve të votimit doli se ai udhëheq me gati 63% të votave në favor të vet.
Siguria në Azinë Qendrore duhet të garantohet nga vetë vendet e rajonit, ndihma e shteteve
Shpërthimi ndodhi sot në periferitë e kryeqytetit të Kirgistanit - Bishkek, në territorin e tregut të madh të mallrave me shumicë “Dordoi”. Për këtë njoftuan dëshmitarët okularë nga vendi i ngjarjes.
Në Kirgistan aktualisht lindi një deficit mjaft i mprehtë i benzinës së cil
Kirgistani synon të bashkohet me Bashkimin Doganor, ku hyn Rusia, Bjellorusia dhe Kazakistani. Vendimi përkatës u mor sot në mbledhjen e qeverisë në Bishkek.
Kryeministri i Kirgistanit Allmazbek Atambajev pritet të mbërrijë sot në Moskë. Gjatë vizitës së tij dyditore ai do të takohet me homologun e vet Vladimir Putin.
Presidentja e Kirgistanit Roza Otumbaeva është femra e parë si kryetare shteti që do t
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31