×
amnisti

Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç nënshkroi ligjin që parashikon përjashtimin nga përgjegjësia penale dhe administrative të të gjithë pjesëmarrësve të arrestuar të "EuroMajdan-it".

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme të Dumës Shtetërore të Rusisë Aleksei Pushkov mendon se amnistia, në veçanti, lirimi i anëtarëve të punk grupit muzikor "Pussy Riot", do t’i shërbejë eliminimit të disa acarimeve ekzistuese në marrëdhëniet midis Rusisë dhe vendeve perëndimore.

Anëtarja e punk grupit "Pussy Riot" Nadiezhda Tollokonnikova (Nadezhda Tolokonnikova) u përfshi nga amnistia e shpallur në vend, njofton në Twitter grupi "Voina" ("Lufta").

Anëtarja e punk grupit muzikor "Pussy Riot" Maria Aljohina (Marya Alekhina) të hënën u lirua nga burgu e përshirë nga amnistia, tha avokati i saj Pjotër Zaikin.

Duma Shtetërore të mërkurën miratoi njëzëri versionin përfundimtar të tekstit të amnistisë, kushtuar 20 vjetorit të Kushtetutës së Federatës Ruse.

Presidenti i Rusisë mbështeti propozimin për dhënien e amnistisë në përvjetorin e 20-të të Kushtetutës së Rusisë.

Presidenti sirian Bashar Al-Assad e zgjati deri në fund të vitit vlefshmërinë e amnistisë së përgjithshme, afati i së cilës skadon më 30 nëntor.

Presidenti i Sirisë, Bashar Al-Assad, njoftoi mbi shpalljen e amnistisë së përgjithshme.

Vendimi mbi amnistinë ekonomike në Federatën Ruse hyn në fuqi që nga data 4 korrik e vitit 2013, kur në botimin "Rossijskaja gazeta" (russ. "Российская газета") do të publikohet vendimi përkatës i Dumës Shtetërore.

Ditën e martë Parlamenti i Irlandës do të shpallë amnistinë për ushtarët irlandezë, të cilët kanë marrë pjesë në betejat e Luftës së Dytë Botërore në anën e Koalicionit antihitlerian.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad nënshkroi sot dekretin për amnistinë e përgjithshme në vend, njofton Agjencia siriane e lajmeve SANA. Nga amnistia do të përfshihen të gjitha krimet e kryera deri në ditën e sotme - 16 prill i vitit 2013.
Presidenti i Somalisë, Hassan Sheikh Mohamud, shprehu iniciativën e vet në lidhje me shpalljen e
Autoritetet e Myanmar do t'u japin sot amnistinë 452 të burgosurve. Midis tyre ka edhe disa shtetas të huaj. Amnistia u shpall disa ditë para vizitës në vend të Presidentit amerikan Barack Obama.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad nënshkroi ditën e martë një dekret mbi shpalljen e amnistisë së përgjithshme për krimet e kryera në vend deri më 23 tetor të vitit 2012.

Presidenti egjiptian Mohamed Mursi fali të arrestuarit gjatë valës së protestave të vitit të kaluar, që çoi në përmbysjen e Hosni Mubarak.

Gjykata e Lartë Penale e Irakut mori vendimin për lirimin e 16 personave, të cilët patën zënë poste të larta shtetërore gjatë drejtimit të regjimit të Sadam Huseinit.
Presidentit të Rusisë do t’i paraqitet një listë me emrat e 30 personave që meritojnë falje.
Në Republikën Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) u shpall amnisti me rastin e dat
Ish Kryeministri i Tajlandës Thaksin Shinawatra, i cili jeton në mërgim, nuk është përfshirë në listën e personave të falur me rastin e ditëlindjes së mbretit Bhumibol Adulyabej.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31