×
pilotët, 2013

Të dy pilotët e helikopterit "Ka-52", të rrëzuar në juglindje të Moskës, janë hospitalizuar.

Ministria e Drejtësisë ka dërguar një kërkesë të dytë për ekstradimin e pilotit rus Konstantin Jaroshenko, i cili është dënuar në SHBA me 20 vjet burg, njoftoi Ombudsmeni i Ministrisë ruse të Punëve Jashtme për të Drejtat e Njeriut, Konstantin Dollgov.

Televizioni libanez tregoi më 15 tetor në transmetimin e vet një video filmim, në të cilin figurojnë pilotët e linjës ajrore turke "Turkish Airlines" të rrëmbyer në Bejrut më 9 gusht të këtij viti.

Organizata e Aviacionit Civil të Britanisë së Madhe publikoi informacionin, sipas të cilit gjatë njërit prej fluturimeve të "Airbus A330" të një kompanie britanike të paidentifikuar të dy pilotët i ka zënë gjumi, dhe aeroplani për një kohë është drejtuar nga autopiloti, njofton botimi "Indipendent".

Rusia ka informuar zyrtarisht palën ukrainase se duke filluar që nga viti 2014 nuk planifikon ta përdorë më tej poligonin "NITKA" (Qendra e trajnimit të aviacionit të Flotës Ushtarake Detare) që shtrihet pranë qytetit të Saki (Krime), për trajnimin e pilotëve të aviacionit të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë.

Një qytetar kinez 5-vjeçar nga Nanjing realizoi një fluturim të pavarur me një aeroplan super të lehtë dhe u bë piloti më i ri në botë.

Në Sallonin rus të teknikës së aviacionit dhe kozmonautikës "MAKS-2013", i cili do të zhvillohet nga 27 gushti-1 shtator, Ministria e Mbrojtjes e Federatës Ruse do të përfaqësohet nga katër grupe të pilotazhit të lartë.

Piloti 17-vjeçar rus Sergei Sirotkin nënshkroi marrëveshjen me ekipin zviceran të kampionatit të "Formula 1", "Sauber", çka do t’i mundësojë atij debutimin në kampionat që në sezonin e ardhshëm, njofton revista "Der Spiegel".

Grupet e pilotazhit të lartë "Kreshnikët rusë", "Strizhi" dhe "Berkuti" kryen sot fluturime trajnuese në qytetin Zhukovskij në periferitë e Moskës në kuadër të përgatitjes për performancën në Sallonin e aviacionit "MAKS-2013", njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes.

Pilotët rusë dhe kinezë gjatë stërvitjeve të përbashkëta anti-terroriste "Misioni paqësor 2013", që përfunduan sot, arritën një mirëkuptim të plotë të ndërsjelltë, deklaroi për gazetarët një nga drejtuesit e manovrave, Gjenerali Viktor Sevastjanov.

Rrëmbimi i dy pilotëve të kompanisë ajrore "Turkish Airlines" në Bejrut është me "nëntekst sirian", deklaroi i Ngarkuari i përkohshëm me detyrat e Ministrit të Punëve të Brendshme të Libanit, Marvan Sharbel.

Në Liban po kërkojnë 2 pilotë turq, të cilët u rrëmbyen sot nga një grup militantësh të armatosur.

Njëqind vjet më parë, më 31 korrik të vitit 1913, në lokalitetin Krasnoje Sello (russ. Красное Село) pranë Shën Petersburgut u zhvillua parada e parë e Forcave Ushtarake Ajrore të Rusisë. Ajo u prit nga Perandori Nikollai II (Nicholas II). Në qiell atëhere fluturuan 13 aeroplanë.

Gjuajtësi shumë premtues rus i brezit të 5-të "T-50" (PAK FA) do të pajiset me një sistem të ri të përcjelljes së oksigjenit në maskën e frymëmarrjes së pilotit, çka do të mundësojë marrjen e oksigjenit nga aparati respirator direkt nga ajri gjatë fluturimit.

Shkencëtarët rusë kanë zhvilluar një pajisje mbrojtëse për pilotët e gjuajtësit të ardhshëm “T-50” (AKP FA), e cila do të lejojë pilotët të përballojnë mbingarkesën deri në 9G në një kohë 30 sekonda dhe të katapultojnë në lartësinë 23 mijë metra.

Ekipet e pilotazhit të lartë "Kreshnikët rusë" (russ. "Русские Витязи") dhe "Strizhi" (russ. "Стрижи") do të marrin pjesë në paradën e Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq të Moskë më 9 maj.
Siç njoftuan për gazetarët në shërbimin për shtyp të kompanisë ajrore të Zelandës së Re “Air New Zealand”, anëtari i ekuipazhit i cili shkeli rregullat e fluturimit njoftoi vetë mbi incidentin.
Gjykata në Çikago arriti në konkluzionin se kartelet meksikane të drogës e transportonin
Trupi i pilotit të gjuajtësit F-16 të Forcave Ushtarake Ajrore të SHBA-ve, i cili u zhduk nga ekranet e radarëve të hënën, u gjet në Detin Adriatik.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30