×
përleshje, 2013

Sot në mëngjes drejt godinës së Verhovna Rada, ku do të diskutohet kërkesa e opozitës për dorëheqjen e qeverisë, do të marshojnë disa mijëra njerëz nga Sheshi i Pavarësisë (Majdani).

Mbështetësit e Presidentit egjiptian të rrëzuar nga ushtarakët, Mohammed Mursi, ndërmorrën përpjekjen për të sulmuar Sheshin qendror të Kajros, Tahrir.

Numri i viktimave të përleshjeve midis islamistëve dhe efektivëve të forcave të sigurisë në kryeqytetin egjiptian Kajro ka arritur në 50 vetë, njofton Agjencia Reuters me referim tek disa burime në organet e zbatimit të ligjit.

Efektivët e policisë egjiptiane filluan të mërkurën në mëngjes në Kajro shpërndarjen e demonstruesve, të cilët mbështesin Presidentin e rrëzuar nga pushteti, Mohammed Mursi.

Në mëngjesin e së hënës të datës 8 korrik situata e brendshme politike në Egjipt është përkeqësuar përsëri në mënyrë të theksuar. Një prej partive më të mëdha islamike në vend, "Al-Nur", deklaroi se po tërhiqet nga konsultimet e filluara me qëllim të kërkimit të kandidaturës së kryeministrit të ri dhe formimit të kabinetit teknik të ministrave.

Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi njoftoi se mund të marrë masa "për mbrojtjen e kombit"
Protesta në lidhje me vrasjen e liderit të partisë opozitare "Partia e patriotëve të bashkuar demokratë" Chokri Belaid po zhvillohen të mërkurën në shumë qytete në Tunizi. Në qytetin e Sidi Bouzid rreth 200 protestues sulmuan një stacion policie.
Dhjetra palestinezë u plagosën të martën në përleshjet me ushtarakët izraelitë gjatë arrestimit të një aktivisti të grupit radikal islamik. Sipas njoftimeve të Agjencisë lokale të lajmeve "Maan", incidenti ndodhi në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31