×
përleshje, Mars 2012
Forcat izraelite të sigurisë përdorët plumba gome, gaz lotsjellës dhe granata trullosëse gjatë kohës së përleshjeve me demonstruesit palestinezë, të cilët i qëllonin ata me gura.
Të paktën 70 persona u vranë në përleshjet midis pjesëtarëve të fiseve të ndryshme në qytetin Sebha (Sabha), i cili është vendosur në shketëtirë 600 kilometra në jug të Tripolit. U plagosën gjithashtu edhe 150 veta.
Në jug të Libisë u vranë 37 persona dhe rreth 120 të tjerë u plagosën si rezultat i përleshjeve dyditore ndërfisnore. Konflikti shpërtheu në mes të përfaqësuesve të një fisi afrikan dhe dy fiseve arabe.
Në Lisbonë demonstrata e drejtuar kundër masave të qeverisë për reduktimin
Rivaliteti sportiv në mes të ekipeve të futbollit “Olimpiakos” dhe “Parathinaikos” më 18 mars në Athinë u shoqërua me përleshje midis tifozëve të klubeve.
Konfrontime të armatosura kanë shpërthyer në një nga rajonet e Tripolit - Ebu Salim.
Pesë pikat për rregullimin e situatës së krizës në Siri u bashkërenditën nga Rusia dhe Lidhja e Shteteve Arabe.
Të dielën trupat qeveritare granatuan pozicionet e rebelëve në qytetet El Quseir dhe Rastan. Në të njëjtën kohë ata vazhduan të eliminojnë fortesat e kryengritësve në qytetin Homs. Janë shpartalluar tashmë grupet terroriste në dy rajone.
Të dielën, si rezultat i veprimeve luftarake në provincën jugore jemenase Abyan, gjet
Opozitarët e armatosur nga Ushtria e Lirë e Sirisë deklarojnë se e braktisën lagjen Bab-Amr të qytetit Homsit për arsye taktike.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
2
3
4
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
24
25
26
27
31