×
përleshje, Shkurt 2012
Në Siri forcat qeveritare po vazhdojnë të hapin zjarr me artileri mbi qytetin Homs si dhe
Popullsia e Damaskut të dielën nuk e mbështeti grevën e përgjithshme, për të cilën bëri thirrje Këshilli Kombëtar i opozitës siriane.
Ditën e premte, më 17 shkurt, ushtria siriane rifilloi zjarrin e fuqishëm me artileri mbi qytetin Homs. Dëshmitarët okularë pohojnë se ky është sulmi më i fuqishëm në dy javët e fundit.
Ushtarët e njësive elitare, me mbështetjen e transportuesve të blinduar të
Në juglindje të Libisë, në përplasjet e armatosura midis dy fiseve vendore, gjet
Siria hodhi poshtë iniciativën e Lidhjes së Shteteve Arabe për të dërguar në këtë vend kontingjentin ushtarak të OKB-së për ruajtjen e paqes.
Siria refuzoi të njohë vendimet e samitit të Lidhjes së Shteteve Arabe, i cili përfundoi të dielën në Kajro.
Në periferitë e qytetit sirian Homs janë përqendruar rreth 10.000 ushtarë. Ndoshta po
Trupat qeveritare siriane po ndjekin këmba-këmbës terroristët e armatosur në qytetin El Qusayr, i cili është vendosur në provincën Homs pranë kufirit me Libanin.
Në qytetin sirian Homs po zhvillohen beteja në ashpra në rrugë mes reparteve speciale qeveritare
Presidenti i Ishujve Maldive Mohamed Nashid gjeti strehim nga policët e rebeluar në godinën
Ushtria siriane sot në mëngjes rifilloi bombardimin me artileri të qytetit Homs. Në prag, sipas fjalëve të aktivistëve të opozitës, atje u ranë të paktën 50 persona.
Dy demonstrues u vranë në përleshjet me policinë në Suezin egjiptian. Rreth 3000 vetë morrën pjesë në një aksion proteste të organizuar përpara departamentit kryesor të policisë së qytetit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
1
2
4
5
6
8
11
12
16
18
19
21
23
24
25
26
27
28
29