×
Deti Barenc

Hetimi ngriti një çështje penale mbi piraterinë pas depërtimit të ekologëve në platformën e naftës "Prirazllomnaja" në detin Barenc, njoftoi përfaqësuesi zyrtar i Komitetit Hetimor të Rusisë, Vladimir Markin.

Përfundoi me sukses seria e fluturimeve detare "MiG-29" nga kuverta e aeroplanmbajtëses indiane "Vikramaditya", e cila po kalon stadet e testeve në Detin Barenc.

Kompania ruse e naftës "Rosneft" filloi punimet për eksplorimin gjeologjik në shelfin rus të Detit Barenc. Partnerja e Rusisë në këtë projekt është kompania italiane ENI.

Në akuatorin e Detit Barenc po zhvillohen stërvitjet ruso-norvegjeze të njësive të ekipeve të kërkimit dhe shpëtimit "Barenc 2013". Veçantia e skenarit të këtij viti - befasia e plotë e lindjes së situatave të emergjencave të kushtëzuara. Në stërvitjet në fjalë janë përfshirë anije ushtarake dhe civile, aeroplanë dhe helikopterë të dy vendeve.
Në Detin Barenc filluan stërvitjet ushtarake ruso-norvegjeze të forcave të shpëtimit, njoftoi
Aeroplanmbajtësja indiane Vikramaditya, e modernizuar në ndërmarrjen prodhuese "Sevmash" në qytetin Severodvinsk t
Fregata ushtarake franceze “De Grasse” hyri në Severomorsk – bazën kryesore të Flot
Kompania norvegjeze e naftës “Statoil” ka njoftuar mbi zbulimin e një vendburimi të madh nafte në Detin Barenc, i cili, siç presupozohet, mund të përmbajë deri në 300 milionë fuqi naftë bruto.
Stuhia, që ka përfshirë gjithë akuatorin e Detit të Barencit, u bë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30