×
Filipinet

Patinatori filipinas Michael Christian Martinez, i cili është i vetmi përfaqësues i vendit të vet në Lojrat Olimpike Dimërore në Soçi, la peng shtëpinë e nënës së tij për hir të pjesëmarrjes në Olimpiadën 2014. Vetëm në këtë mënyrë sportisti mundi të sigurojë paratë e nevojshme për tu përgatitur për konkurrencën.

Numri i viktimave të supertajfunit "Haiyang", i cili goditi Filipinet më 8 nëntor, u rrit deri në 5.500 vetë, njoftoi Këshilli Kombëtar për Menaxhimin e Situatave Emergjente.

Numri zyrtar i viktimave të tajfunit "Haiyang" në Filipine i ka tejkaluar 4.000 banorët, njoftuan të mërkurën autoritetet filipine.

Një grup turistësh rusë u largua nga Filipinet, që po përjetojnë tani pasojat drastike të tajfunit shkatërrimtar, me avionin e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ).

Numri i viktimave të supertajfunit "Haiyang", i cili goditi Filipinet gjatë fundjavës, arriti në 2.275 persona.

Në Filipine 8 persona humbën jetën për shkak të turmës së njerëzve që ishin grumbulluar pranë një depoje me ushqime.

OKB-ja bën thirrje që të mblidhen 297 milionë dollarë për t’i ofruar ndihmë financiare Filipineve të prekura nga tajfuni katastrofik "Haiyang", i cili është njohur si më shkatërrimtari në historinë e vendit.

SHBA-ja nisi aeroplanmbajtësen "Geoge Washington" drejt brigjeve të Filipineve për pjesëmarrje në likuidimin e pasojave të tajfunit "Haiyang".

Stuhia tropikale "Zoraida" vërshoi të martën në mëngjes mbi zonën jugore të Filipineve dhe po lëviz për në veriperëndim me një shpejtësi prej 30 km/h.

Presidenti i Filipineve Benigno Aquino shpalli në vend gjendjen e fatkeqësisë kombëtare për shkak të pasojave shkatërrimtare të tajfunit "Haiyan".

Rusia është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Filipineve për të kapërcyer pasojat e fatkeqësisë natyrore që goditi vendin, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.

Tajfuni tropikal "Haiyang", i cili mori jetët e mijëra banorëve në Filipine, iu afrua tani territoreve të Vjetnamit dhe Kinës. Edhe pse fuqia e tij është dobësuar në mënyrë të ndjeshme, vazhdojnë të vijnë megjithatë njoftime për viktima apo shkatërrime. Në pritje të goditjeve të reja të fatkeqësisë natyrore nga rajonet potencialisht të rrezikshme po evakuohet popullsia.

Tajfuni tropikal "Haiyang", që mori jetët e më shumë se 10.000 banorëve të Filipineve, përfshiu brigjet e Vjetnamit.

Në Filipine të paktën 3 persona humbën jetën dhe më shumë se 125.000 njerëz u evakuuan si pasojë e tajfunit, i cili është cilësuar si më i fuqishmi që nga fillimi i këtij viti.

Të paktën 5 faqe Interneti, të cilat i përkasin qeverisë së Filipineve, iu nënshtruan sulmit të hakerëve nga grupi "Anonymous".

Të paktën 161 persona humbën jetën si rezultat i një tërmeti me magnitudë 7.1 ballë, i cili ra ditën e martë në jug të Filipineve.

Një tërmet i ri i me magnitudë 5.5 ballë ra të enjten në mëngjes në pjesën qendrore të Filipineve që po vuante nga pasojat e tërmetit më të fuqishëm në rajon gjatë 23 viteve të fundit me një magnitudë prej 7.2 ballë që u regjistrua 2 ditë më parë.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i shprehu ngushëllimet e tij Presidentit të Republikës së Filipineve, Benigno Aquino, në lidhje me viktimat e tërmetit.

Numri i viktimave të tërmetit në pjesën qendrore të Filipineve ka arritur deri në 85 persona, njoftoi policia lokale.

Tërmeti që ra të martën në mëngjes në pjesën qendrore të Filipineve, ishte më i fuqishmi në këtë rajon gjatë 23 viteve të fundit.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30