×
tank, 2013

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Pavell Lebediev përgënjeshtroi sot informacionin e shfaqur në Internet në lidhje me faktin se drejt Kievit po avancojnë njësitë e tankeve për vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë propozon një reduktim prej 60% të numrit aktual të tankeve dhe përdorimin e fondeve që mbeten për blerjen e llojeve të tjera të teknikës ushtarake.

Ministria e Mbrojtjes e Polonisë ka ndërmend t’i blejë Gjermanisë 116 tanke të përdorura luftarake "Leopard", deklaroi Ministri i Mbrojtjes i vendit, Tomasz Semonyak.

Industria ruse përfundoi krijimin e 3 mostrave të para të teknikës së blinduar "Armata", njoftoi përfaqësuesi i Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë.

Në ushtrinë ruse do të zhvillojnë rregullisht që këtej e tutje garat e biatlonit me tanke.

Sot, më 7 gusht, u mbushën plot 40 vjet që nga momenti kur tanku "T-72" hyri në përbërjen e armatimeve të Ushtrisë Sovjetike.

70 vjet më parë në datën 12 korrik të vitit 1943 në fushën e Prohorovka, 56 kilometra në veri të Bjellgorodit (Rusia jugperëndimore), u zhvillua beteja më e madhe e tankeve e Luftës së Dytë Botërore. Kjo ishte përpjekja e fundit e trupave gjermane për të çarë mbrojtjen sovjetike në Betejën e Kurskut (beteja në Darën e Kurskut). Kundërsulmi i tankistëve sovjetikë i preu rrugën armadës së çeliktë të Wehrmacht-it.

Qeveria hungareze do të shesë gjuajtësit dhe tanket e prodhimit sovjetik të mbetur në vend, të cilët, sipas fjalëve të zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes të vendit, janë ruajtur në gjendje shumë të mirë, por nuk përmbushin më kërkesat e standardet e NATO-s.

Gjatë stërvitjeve ushtarake në Lindjen e Largët të Rusisë ndodhi një seri shpërthimesh.
Qeveria gjermane miratoi marrëveshjen për shitjen e 104 tankeve, 50 autoblindave dhe 10 makinave t
Kompania shtetërore ruse "Rosoboroneksport" kërkoi lejen e Perusë për transportimin në këtë vend të modelit të tankut kryesor luftarak "T-90S" (russ. "Т-90С"), i cili do të paraqitet në ekspozitën SITDEF në Lima nga data 15-19 maj të vitit 2013.
Emiratet e Bashkuara Arabe i kërkuan palës ruse t’u lejojë atyre të mbajnë tankun rus "T-90S" (russ.
Në qytetin Nizhnij Tagil (rus. «Нижний Тагил») në Ural në autostradë doli nj
Sipas fjalëve të përfaqësuesit të Ministrisë së Mbrojtjes, "n
Forcat e armatosura të Rusisë në vitin 2013 do të heqin nga përdorimi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31