×
tank

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Pavell Lebediev përgënjeshtroi sot informacionin e shfaqur në Internet në lidhje me faktin se drejt Kievit po avancojnë njësitë e tankeve për vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë propozon një reduktim prej 60% të numrit aktual të tankeve dhe përdorimin e fondeve që mbeten për blerjen e llojeve të tjera të teknikës ushtarake.

Ministria e Mbrojtjes e Polonisë ka ndërmend t’i blejë Gjermanisë 116 tanke të përdorura luftarake "Leopard", deklaroi Ministri i Mbrojtjes i vendit, Tomasz Semonyak.

Industria ruse përfundoi krijimin e 3 mostrave të para të teknikës së blinduar "Armata", njoftoi përfaqësuesi i Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë.

Në ushtrinë ruse do të zhvillojnë rregullisht që këtej e tutje garat e biatlonit me tanke.

Sot, më 7 gusht, u mbushën plot 40 vjet që nga momenti kur tanku "T-72" hyri në përbërjen e armatimeve të Ushtrisë Sovjetike.

70 vjet më parë në datën 12 korrik të vitit 1943 në fushën e Prohorovka, 56 kilometra në veri të Bjellgorodit (Rusia jugperëndimore), u zhvillua beteja më e madhe e tankeve e Luftës së Dytë Botërore. Kjo ishte përpjekja e fundit e trupave gjermane për të çarë mbrojtjen sovjetike në Betejën e Kurskut (beteja në Darën e Kurskut). Kundërsulmi i tankistëve sovjetikë i preu rrugën armadës së çeliktë të Wehrmacht-it.

Qeveria hungareze do të shesë gjuajtësit dhe tanket e prodhimit sovjetik të mbetur në vend, të cilët, sipas fjalëve të zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes të vendit, janë ruajtur në gjendje shumë të mirë, por nuk përmbushin më kërkesat e standardet e NATO-s.

Gjatë stërvitjeve ushtarake në Lindjen e Largët të Rusisë ndodhi një seri shpërthimesh.
Qeveria gjermane miratoi marrëveshjen për shitjen e 104 tankeve, 50 autoblindave dhe 10 makinave t
Kompania shtetërore ruse "Rosoboroneksport" kërkoi lejen e Perusë për transportimin në këtë vend të modelit të tankut kryesor luftarak "T-90S" (russ. "Т-90С"), i cili do të paraqitet në ekspozitën SITDEF në Lima nga data 15-19 maj të vitit 2013.
Emiratet e Bashkuara Arabe i kërkuan palës ruse t’u lejojë atyre të mbajnë tankun rus "T-90S" (russ.
Në qytetin Nizhnij Tagil (rus. «Нижний Тагил») në Ural në autostradë doli nj
Sipas fjalëve të përfaqësuesit të Ministrisë së Mbrojtjes, "n
Forcat e armatosura të Rusisë në vitin 2013 do të heqin nga përdorimi
Luftimet në rrugë ndërmjet përkrahësve dhe kundërshtarëve të Mohammed Mursi, që zgjatën gjithë natën në Kajro, sot janë ndërprerë. Zona e Pallatit presidencial në lagjen kryeqytetase të Heliopolis u boshatis.
Kompania turke “Otokar”, e cila merret me zhvillimin e tankut të ri kryesor luftarak “Altay”, zbuloi disa karakteristika të makinës luftarake premtuese.
Në vlerësimin e ri të Departamentit të Buxhetit të Kongresit Amerikan është publikuar pesha e zëvendësueses së ardhshme të makinës së vjetëruar luftarake Bradley.
Vëllimi i eksportit të tankut kryesor luftarak rus "T-90" në periudhën e viteve 2001-2010 i tejkaloi një mijë njësi, thuhet në raportin e "Uralvagonzavod", i cili prodhon automjete. Sipas konfirmimeve të kompanisë, për periudhën e sipërpërmendur "T-90S" (russ.
Gjatë hetimit të incidentit tragjik, që ndodhi në prag në kohën e
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31