×
navigacioni
Sistemi i ri inercial lazer i navigacionit LINS-100RS (russ. ЛИНС-100РС ) është ekspozuar në stendën ruse të Sallonit ndërkombëtar të teknikës ajroro-kozmike në Le Bourget të Francës. Ai është një zhvillim i kompanisë ruso-franceze "RS Aleance" (russ. "РС Альянс").
NASA njoftoi për konstruktimin e një shtrati testues (provë) për aparaturat e projektit
Sistemi kinez i navigacionit BDS filloi shërbimin civil në Kinë dhe në vendet e rajonit të Azi-Paqësorit. Për këtë njoftoi Ran Chengqi, përfaqësuesi i organizatës që merret me zhvillimin e sistemit.
Në mediat ruse po diskutohet aktivisht tani risia ushtarake e radhës. Sipas njoftimeve të gazetave, Ministria e Mbrojtjes po përfundon bashkërenditjen e projektit të Sistemit multipozicional të Informacionit dhe Zbulimit (MRIS, russ. МРИС).
Ndërmarrja ruse "Qendra kërkimore e pilotimit" krijoi dhe përgatiti për testimin
Në Moskë u hap ekspozita e VI e përvitshme e teknologjive të navigacionit “NaviTeh-2012”. Këtë vit ajo po zhvillohet nën shenjën e përfundimit të krijimit të grupimit satelitor orbital dhe lançimit të plotë të sistemit GLONASS. Ekspertët rusë thonë se në ardhmen do të ndodhë integrimi i sistemeve ekzistuese satelitore GPS, GLONASS, Galileo-s evropian dhe Compass-it kinez.
Që nga 1 janari i vitit 2012 të gjitha kompanitë ruse, të cilat janë të angazhuara me transportimin e pasagjerëve, obligohen të instalojnë në mjetet e transportit pajisjet e sistemit satelitor të navigacionit global rus GLONASS.
Sistemi satelitor kinez i navigacionit BeiDou që nga dita e martë do të fillojë ti ofrojë shërbimet e veta konsumatorëve. Tani për tani shfrytëzimi i saj po realizohet në regjim testimi.
Përbërja numerike e grupimit orbital të sistemit GLONASS siguron sinjalin e vazhdueshëm të navigacionit në shkallë globale.
Kina nxorri në obitë satelitin e 10-të të sistemit të vet global të
Për zhvillimin e përdorimit të sistemit të navigacionit GLONASS në Rusi dhe
Raketëmbajtësja “Sojuz” me satelitin e navigacionit “GLOMASS-M” startoi me sukses nga kozmodromi “Plesetsk” në rajonin Arkhangelsk. Në vitin 2011 në orbitë u nxorrën tashmë 5 satelitë “GLONASS”. Ai që startoi sot duhet të bëhet i gjashti.
Sateliti i dytë i navigacionit GLONASS-K i gjeneratës së re do të lë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31