×
Oqeani Paqësor

Peshkatari nga Meksika, i cili i marrë rrymat kaloi plot 16 muaj në ujërat e Oqeanit Paqësor, ka pirë gjatë gjithë kësaj kohe gjak breshkash, ujë shiu dhe urinë për të mbijetuar, njoftojnë mediat.

Udhëtari i njohur rus Fjodor Konjuhov (Fyodor Konyukhov) është ndeshur në ujërat e Oqeanit Paqësor me një problem të ri - barka e tij me rrema "Turgojak" (russ. "Тургояк") filloi të mbulohet nga ana e jashtme me alga të shumta, të cilat janë ngjitur fort pas saj.

Jo më pak se një milion ton plehra lundrojnë në Oqeanin Paqësor mes ishujve Hawaii dhe Kalifornisë. Ishulli i mbeturinave, sipërfaqja e të cilit është 700.000 kilometra katrorë, u formua si rezultat i cunamit në Japoni në vitin 2011.

Dislokimi i sistemit amerikan të mbrojtjes antiraket në Rumani ka për Rusinë më shumë rëndësi politike se sa ushtarake. Kompleksi në territorin e Rumanisë destinohet të unifikojë instalimet antiraketore të disa vendeve europiane, duke përfshirë Republikën Çeke, Turqinë, Holandën dhe Spanjën.

Rusia do të rimëkëmbë bazën ushtarake dhe aerodromin në Ishujt e Novosibirsk-ut në Oqeanin e Ngrirë të Veriut.

Mëngjesin e 4 shtatorit në pjesën qendrore të Japonisë ra një tërmet me magnitudë 6.9 ballë.

Stuhia tropikale "Gil" u formua të martën në pjesën lindore të Oqeanit Paqësor në brigjet perëndimore të Meksikës, njoftuan ekspertët e Qendrës Kombëtare amerikane për Monitorimin e Uraganeve, me bazë në Miami (Florida).

Anija kozmike ruse e mallrave "Progress M-18M" u fundos në Oqeanin Paqësor, në një zonë të caktuar larg nga itineraret që ndjekin anijet gjatë lundrimit të tyre, njoftoi "Roskozmos (Agjencia Federale Kozmike e Rusisë).

 

Koreja e Jugut po fillon testimin e robotit të parë të projektuar për nxjerrjen e mineraleve nga fundi i detit.

Një tërmet me magnitudë 5.9 ballë ra në Oqeanin Paqësor n
Cunami, i cili u formua nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 8 ballë
Në pjesën qendrore të Kilit, në rajonin “Maule”, ranë tre tërmete, njoftoi sot Instituti i Gjeofizikës i Universitetit të Kilit.
Tërmeti me magnitudë 6.1 ballë tronditi të mërkurën bregetin e Kilit 135 km në jugperëndim të kryeqytetit të vendit Santiago. Epiqendra e tij është fiksuar në Oqeanin Paqësor në thellësinë 15.6 kilometra.
Një tërmet me magnitudë prej 5.5 ballësh ka ndodhur sot në prefekturën Fukushima në verilindje të Japonisë. Lëkundje të forta të nëndheshme janë ndjerë edhe në lokalitetin fqinj Ibaraki.
Në brigjet e El Salvador-it në Oqeanin Paqësor ra një tërmet me magnitudë 7.4, raporton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve.
Sizmiologët kanë njoftuar formimin e një cunami pas tërmetit që ra sot në brigjet e El Salvador-it.
cunami, kërcënim, Oqeani Paqësor, Amerika Qendrore
Tërmeti me magnitudë prej 7.4 ballësh, që ra sot në brigjet e El Salvadorit në Oqeanin Paqësor, çoi në krijimin e cunamit, njoftoi Qendra e paralajmërimit të cunameve e Paqësorit.
Sipas botimit “The Wall Street Journal”, personat përkatës zyrtarë e shpjegojë këtë me domosdoshmërinë e frenimit të rrezikut kërcënues nga ana e Koresë së Veriut.
Detashmenti i anijeve të Flotës së Paqësorit të Forcave Ushtarake Detare të Rusisë, në përbërjen e të cilit hyjnë anija e madhe luftarake antinëndetëse (ASW) "Admiral Pantelejev”, cisterna "Boris Butom" dhe rimorkiatori i shpëtimit "Foti Krillov," mbërriti në Pearl Harbor: pjesa kryesore e stërvitjeve ushtarake RIMPAC-2012 përfundoi me sukses.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31