×
Plesetsk

Tre aparate kozmike të destinacionit ushtarak, të cilët u lëshuan të mërkurën nga kozmodromi "Plesetsk" me ndihmën e raketëmbajtëses "Rokot" dhe bllokut përforcues të vrullit "Briz-KM", u nxorrën në orbitën e synuar, njoftoi Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Federatës Ruse për Trupat e mbrojtjes ajroro-kozmike, Koloneli Dimitri Zenin.

Në kozmodromin "Pleseck" (rajoni i Arhangelsk) më 9 nëntor gjatë kryerjes së punëve rutinë për pastrimin e kontejnerëve të mbajtjes së karburantit të raketave, humbën jetën dy oficerë të bazës teknike, njofton shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë.

Raketëmbajtësja ruse "Rokot" me tre satelitë në bord u lëshua nga kozmodomi “Plesetsk”, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes.

Lëshimi i parë provë i raketëmbajtëses së re të
Raketëmbajtësja ruse e klasës së lehtë "Rokot" (russ. «Рокот») me tre satelitë ushtarakë komunikimi startoi me sukses nga kozmodromi “Plesetsk” (russ.
Tre satelitët kërkimorë europianë Swarm do të lëshohen nga kozmodromi rus “Plesetsk” në prill të vitit 2013, thuhet në mesazhin e postuar në faqen e Internetit të Agjencisë Hapësinore Europiane.
Lëshimi i raketës transportuese "Rokot" me një aparat ushtarak kozmik, i planifikuar pë
Forcat raketore ruse të destinacionit strategjik zhvilluan me sukses lëshimin mësimoro-luftarak të raketës balistike ndërkontinentale "Topol" nga kozmodromi "Plesetsk" (rajoni Arkhangelsk).
Kozmodromi i ri “Vostoçnij” në Lindjen e Largët të Rusisë duhet të ndërtohet në vitin 2015. Këtë e premtoi Zëvendëskryeministri rus Dimitri Rogozin javën e kaluar. Lëshimet e pilotuara nga ky kozmodrom duhet të fillojnë në vitin 2018. Por në lidhje me projektin e kozmodromit të ardhshëm ka një sërë pikëpyetjesh.
Rusia po përgatitet për të hyrë në një fazë të re të eksplorimit të hapësirës. Për realizimin e këtyre projekteve ambicioze kërkohen jo vetëm anije kozmike të gjeneratës së re, por dhe modernizimi i kozmodromeve. Pranifikohet që aty nga vitit 2020 rreth 90% e lëshimeve kozmike të realizohen nga territori i Rusisë.
Sateliti i dytë i navigacionit GLONASS-K i gjeneratës së re do të lë
Raketa balistike ndërkontinentale ruse “Topol” u lëshua me sukses nga kozmodromi Plesetsk (Rusia Veriore).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31