×
Bangladeshi, Maj 2013
Më herët autoritetet patën njoftuar për 912 viktima. Pritet që pronari i ndërtesës Mohammed Sohel Rana të akuzohet për vrasje. Nëse ndodh kështu ai mund të dënohet me vdekje.
Numri i viktimave si pasojë e rrëzimit të një ndërtese në periferi të kryeqytetit të Bangladeshit, Dhaka, në të cilën ndodheshin disa rrobaqepësi dhe pika tregtare, ka arritur deri në 912 persona.
Numri i viktimave, si rezultat i shembjes së kompleksit të fabrikave “Rana Plaza” në Bangladesh, sipas të dhënave të fundit rezulton më shumë se 700 vetë, njoftuan ushtarakët e vendit.
Së paku 22 persona, duke përfshirë edhe një polic, humbën jetën, ndërsa dhjetra të tjerë u plagosën si pasojë e përleshjeve që shpërthyen midis policisë dhe protestuesve në kryeqytetin e Bangladeshit, Dhaka.
Të premten numri i viktimave, si pasojë e shembjes së një ndërtese industriale në periferi të Dhaka-s, kryeqytetit të Bangladeshit, u rrit deri në 501 persona, informuan autoritetet lokale. Të enjten në mbrëmje u njoftua për 441 viktima.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
4
5
8
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31