×
referendum, 2013

Qeveria spanjolle mori vendimin për të bllokuar planet e Katalonjës për mbajtjen e referendumit mbi pavarësinë, të caktuar për datën 9 nëntor të vitit të ardhshëm.

Qeveria e Katalonjës ka vendosur mbajtjen e referendumit për pavarësinë e rajonit më 9 nëntor të vitit 2014.

Banorët e Kroacisë, në referendumin e zhvilluar të dielën, votuan për ndalimin e martesave mes personave të të njëjtit seks, duke mbështetur përkufizimin e qartë të martesës në kushtetutën e vendit si një bashkim midis burrit dhe gruas.

Deputetët e Parlamentit kroat miratuan me shumicë votash mbajtjen në vend të një referendumi për legalizimin e martesave midis personave të të njëjtit seks.

Qeveria e përkohshme e Egjiptit, e vendosur në drejtimin e pushtetit nga ushtria, bëri publike një listë prej 50 personash, të cilët do të duhet të zhvillojnë ndryshimet në Kushtetutën e vendit.

Japonia ka vendosur të çmontojë anijen e peshkimit, e cila u bë simbol i ngjarjeve tragjike të marsit të vitit 2011.

Partia në pushtet e Tunizisë "An-Nahda" ("Rilindja") deklaroi mbi gatishmërinë e saj për të zhvilluar një referendum për zgjidhjen e krizës politike në vend.

Në përputhje me rezultatet e anketimit, më shumë se gjysma e banorëve të Izraelit (rreth 55%) janë të gatshëm të votojnë në referendum "pro" marrëveshjes së paqes me palestinezët, shkroi të mërkurën gazeta "Haaretz".

Kushtetuta e re e Zimbabve u miratua nga shumica dërrmuese e qytetarëve në një referendum të zhvilluar të shtunën, njofton komisionit zgjedhor i vendit.
Argjentina duhet të respektojë vendimin e banorëve të Ishujve Falklands për të mbetur nën autoritetin e Britanisë së Madhe, deklaroi sot Kryeministri David Cameron, duke theksuar se Britania e Madhe "do të mbrojë territoret e veta në rast nevoje".
Gjysma e qytetarëve të Britanisë së Madhe janë të gatshëm
Në Bjellorusi nuk është planifikuar ende anulimi i dënimit me vdekje, njoftoi Zv. Prokurori i Përgjithshëm i Bjellorusisë, Aleksei Stuk.
Parlamenti i Katalonjës miratoi një deklaratë, e cila e shpall territorin e saj "subjekt sovran".
Gjermania e sheh Mbretërinë e Bashkuar si një pjesë aktive dhe konstruktive të
Britania e Madhe mund të zhvillojë një referendum për daljen nga Bashkimi Evropian n
Qytetarët e Austrisë në një referendum vendosën të mos e anulojnë mobilizimin e detyrueshëm ushtarak në vend.
Kryeministri britanik David Cameron më 22 janar do të mbajë një fjalim të r
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
22
25
26
27
28
29
30
31