×
dëbora, 2011
Në Moskë sot ndodhi një fenomen tepër i rrallë për stinën e dimrit - ushtuan bubullimat.
Moska, moti, anomali, stuhi, dëbora, bubullima
Një aksident i madh automobilistik ndodhi në Moskë: në pjesën veriperëndimore të autostradës unazore të kryeqytetit rus u përplasën 21 makina.
Dëbora e madhe ka paralizuar praktikisht pothuajse gjithë trafikun në Moskë më 21 dhjetor.
Helikopteri Mi-8 u përfshi nga një stuhi e fuqishme bore. Atij i është dëmtuar pjesa e përparme e shasisë dhe një pjesë e kabinës së pilotit. Në bordin e helikopretit ndodheshin 25 persona.
Gadishulli i Kamçatkës është përfshirë nga reshjet e dendura t
Në ishullin Sahalin (Lindja e Largët e Rusisë) shumë qytete dhe fshatra kanë mbetur pa energji elektrike për shkak të një cikloni të fuqishëm që përfshiu këtë rajon.
Në Barnaul (në jug të Siberisë Perëndimore) pothuajse për plot 24 orë nuk po ndalojnë reshjet e bollshme të dëborës. Në qytet tashmë ranë 11,2 milimetra borë - norma dhjetë-ditore e reshjeve.
Cikloni i fortë me reshje të dendura dëborë ka komplikuar seriozisht situatën me transportin rrugor në qendrën rajonale të Bajkalit. Më 17.00 me orën lokale (12.00 sipas orës së Moskës) u regjistruan rreth 100 aksidente në trafikun rrugor.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31