×
Mali, Prill 2013
Një ushtar francez u vra të hënën gjatë një përleshjeje të armatosur në veri të Malisë, njoftoi shërbimi për shtyp i Presidentit të Francës. Detajet e incidentit nuk janë bërë ende publike.
Të paktën 3 ushtarakë nga Çadi mbetën të vrarë si pasojë e sulmit të një terroristi-kamikaze në qytetin e Kidal (në veri të Mali-së), njoftoi të premten Agjencia Associated Press.
Ditën e mërkurë qeveria e Mali-së mori vendimin për zgjatjen e regjimit të gjendjes së jashtëzakonshme, e cila vepron në vend që nga janari i këtij viti, edhe për tre muaj.
Autoritetet franceze filluan tërheqjen graduale të trupave ushtarake nga Mali. Siç njoftuan sot në
Qeveria e Mali-së shfaqi interesim të gjallë ndaj pajisjeve ushtarake të Rusisë. Shteti afrikan do të donte të blinte një parti helikopterësh, automjetesh të blinduara, avionë ushtarakë dhe armë të vogla e të lehta. Ekspertët besojnë se marrëveshja për këtë do të nënshkruhet së shpejti. Dhe Moska mund të përfitojnë prej saj jo vetëm dividende ekonomike, por edhe politike.
BE-ja po fillon përgatitjen e forcave speciale dhe snajperëve për ushtrinë e Malisë, ku tashmë që prej gati tre muajsh po vazhdon operacioni për asgjësimin e grupeve militante ekstremiste.
Së shpejti Mali dhe Rusia mund të nënshkruajnë kontrata për furnizimin e vendit afrikan me helikopterë rusë luftarakë dhe transporti "Mi-35" dhe "Mi-17", autoblinda si dhe armë të lehta e municione.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
4
5
6
7
10
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29