×
lazer
Shkencëtarët kanë gjetur një përdorim të ri të Graphene-it. Në bazë të këtij materiali u arrit të krijohet një lazer pulsues (angl. pulsed laser). Detajet e këtij zbulimi mund të gjenden në revistën "Optics Express".
Policia po kërkon keqdashësit, të cilët natën në të gdhirë të së premtes drejtuan një fashë rreze lazer në kabinën e pilotit të një avioni pasagjerësh "Boeing".
Vitin e ardhshëm Forcat Ushtarake Detare të SHBA-së kanë ndërmend të vendosin në anijet e tyre armë me lazer.
Kompania gjermane “Rheinmetall Defense” testoi topin e ri 50-kilovatësh me lazer të sistemit HEL
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë morri vendimin të rifillojë në vitin 2013 punimet për krijimin e lazerit militar të bazimit ajror, të aftë për të shkatërruar avionë, satelitë dhe raketa balistike.
Reparti i trupave të Marinës së Shteteve të Bashkuara të Amerikes (United States Marine Corps)  do të përdorinnë Afganistan kompleksin e ri të armës së përpikërisë së lartë APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System).
Irani ka filluar prodhimin e municioneve të drejtuara me lazer, që tashmë janë pagë
India po zhvillon punime për krijimin e armës me lazer, njoftoi Drejtori i Organizatë
Në Kazan (rajoni i Vollgës) u konstruktua një model pune i motorit unikal raketor me lazer.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31