×
sociale

Partia hungareze e krahut të djathtë "Jobbik" (emri i plotë "Jobbik Magyarországért Mozgalom") organizoi Kongresin e vet paraelektoral në ish-sinagogën e qytetit Esztergom. Protestuesit u përpoqën për ta penguar atë, por policia nuk i ka lejuar. Organizatat çifute deklaruan se partia "Jobbik" me veprimet e veta ka fyer kujtesën e hebrenjve të deportuar nga Esztergom në periudhën e Holokaustit.

Sot në Soçi përuruan Murin e armëpushimit Olimpik. Në ceremoninë solemne, të organizuar në Fshatin Olimpik bregdetar, Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach theksoi se merita e Lojrave konsiston në faktin që njerëzit e nacionaliteteve dhe feve të ndryshme të jetojnë së bashku në harmoni.

Policia në jugperëndim të Shqipërisë konfiskoi 1.2 ton marihuanë, me sa duket, të destinuar për realizim në Itali.

Në qendër të Pragës policia organizoi gjuetinë ndaj një derri të egër, i cili mbërriti deri në qytet me not nga ishulli Štvanice.

Rusia është kandidatja më e mirë për zhvillimin e Ekspozitës Universale Botërore - Expo 2020, tha Kryeministri Dimitri Medvediev gjatë vizitës së tij të punës në Ekaterinburg. Në kuadër të ekspozitës "Innoprom 2013" Kryetari i qeverisë ruse u takua me përfaqësues të biznesit ndërkombëtar dhe mori pjesë në Simpoziumin "Intelekti Global" ("Global Mind").

Autoritetet iraniane kufizuan aksesin në një sërë faqesh të Internetit, përfshirë këtu edhe “Gmail” e “Yahoo”, duke bllokuar përdorimin e rrjetit të huaj virtual privat (VPN), njoftoi ditën e martë Agjencia Associated Press.
Amerikanët kanë të drejtë ta konsiderojnë veten budallenj, deklaroi Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, më 26 shkurt në një takim me studentët gjermanë në Berlin.
Presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad, i cili ndodhet me një vizitë zyrtare në Egjipt, u sulmua në Kajro. Kjo u njoftua mbrëmjen e së martës, më 5 shkurt, nga kanali televiziv "Al Arabiya".
Kina dhe India, sipas vlerësimit të ekspertëve, deri në vitin 2020 do të bëhen konsumatoret kryesore të diamanteve në botë. Të dy vendet do të parakalojnë lideren aktuale - SHBA-në. Arsyeja për këtë është imitimi i traditës amerikane të mbajtjes së bizhuterive dhe aksesoreve me diamante.
Para ndërtesës së Këshillit të Federatës po mbahen piketa individuale të mbështetësve dhe kundërshtarëve të ligjit-kundërpërgjigje ndaj "Aktit të Magnitskit", i cili po shqyrtohet sot nga Dhoma e Lartë e parlamentit.
Rusia në konferencën e zhvilluar në kryeqytetin e Brazilit ka aplikuar për t
Kozmosi në pritje të femrave ruse. Ekipi i kozmonautëve do të zhvillojë një konkurs të hapur në mesin e femrave pretendente, njoftoi Kreu i Departamentit kozmik rus Vladimir Popovkin.
Shtëpia e ankandit "Sotheby’s" ekspozon sot në tregjet e Nju Jorkut tabllotë e piktorëve të famshëm rusë të periudhës së shekujve XIX-XX.
Presidenti rus Dimitri Medvediev ka postuar në blogun e vet ( http://blog.kremlin.ru/post/191) një videomaterial, në të cilin flet për badminton.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31