×
Gjiri Persik

Plot një çerek shekulli më parë, më 20 gusht të vitit 1988, hyri në fuqi armëpushimi mes Irakut dhe Iranit. Përfundoi lufta e përgjakshme 8-vjeçare. Sipas mendimit të ekspertëve, asnjëra nga palët ndërluftuese nuk e arriti fitoren e pakushtëzuar.

Në Gjirin Persik nga një cisternë indiane ndodhi rrjedhje e naftës.

Një grup luftanijesh amerikane, të kryesuara nga aeroplanmbajtësja bërthamore “Harry Truman”, do të niset këto ditë drejt Gjirit Persik për dezhurn luftarak, njoftuan Forcat Ushtarake Detare amerikane.

Skuadroni sulmues i luftanijeve amerikane me në krye aeroplanmbajtësen bërthamore “Nimitz” ka hyrë në zonën e përgjegjësisë të Flotës së Shtatë Operative në pjesën perëndimore të Oqeanit Paqësor.
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e tyre kanë filluar sot n
Një platformë iraniane e naftës u fundos në Gjirin Persik gjatë përpjekjes së ndërmarrë për instalimin e saj, njofton edicioni i Internetit "Zaviya" i Emirateve të Bashkuara Arabe.
Forcat Ushtarake Detare amerikane e kanë mohuar përkatësinë e avionit të papilotuar të neutralizuar nga Irani mbi Gjirin Persik.
Në rajonin e Gjirit Persik, për herë të parë që nga dhjetori i vitit 2010, për dy muaj do të ndodhet vetëm një aeroplanmbajtëse SHBA-së, dhe jo dy, si zakonisht.
Avionët ushtarakë iranianë qëlluan një avion pa pilot (drone) amerikan, i cili mundësonte monitorimin e hapësirës ajrore neutrale mbi Gjirin Persik.
Kryeministri britanik David Cameron ka filluar vizitat në vendet e Gjirit Persik, duke u shprehur se gjatë tyre nuk ka ndërmend të anashkalojë çështjen e shkeljes së të drejtave të njeriut.
Një grup anijesh amerikane të desantit arritën në rajonin e Gjirit Persik, njoftojnë Forcat Ushtarake Detare të SHBA-ve.
Drejt Gjirit Persik po niset aeroplanmbajtësja e Forcave Ushtarake Detare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës "John Stennis". Bashkimi goditës i luftanijeve i kryesuar prej saj - grupi i tretë sulmues aeroplanmbajtës - do të zëvendësojë skuadronin tjetër në rajon, të udhëhequr nga veterania e flotës amerikane - aeroplanmbajtësja "Enterprise".
SHBA-të, përpara afatit të planifikuar, po nisin për në rajonin e Gjirit Persik aeroplanmbajtësen "John Stennis" të shoqëruar nga disa luftanije dhe një nëndetëse bërthamore.
Në Delhi kërkuan hetimin e incidentit të ndodhur në Gjirin Persik, ku në natën e së hënës një luftanije e SHBA-s hapi zjarr mbi një barkë motorike indiane.
Grupi goditës aeroplanmbajtës i Forcave Ushtarake Detare të SHBA me në krye aeroplanmbajtësen bërthamore "Abraham Linkoln" përfundoi detyrën luftarake në Detin Arabik dhe po largohet nga rajoni.
SHBA-të nuk do të lejojnë që Irani, në përgjigje të sanksioneve
Në Rusi është ngritur çështje penale për vdekjen e një marinari në bordin e një anije të huaj. Marinari 63-vjeçar rus vdiq në anijen SS Ross, që lundronte nën flamurin e shtetit Tuvalu (Polinezia) në Gjirin Persik.
Pakistani paralajmëroi Indinë dhe Shtetet e Gjirit Persik në lidhje me provën e raketës balistike në periudhën nga 24 deri 29 prill.
Uashingtoni i bën thirrje Teheranit të fillojë negociatat me Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) mbi territoret e diskutueshme në Gjirin Persik, deklaroi ditën e mërkurë Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit Mark Toner.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30