×
bomba, 2013

Stacioni i metrosë së Kievit "Kreshjatik" u mbyll përsëri për shkak të kërcënimit të minimit të tij, njoftoi shërbimi për shtyp i metrosë.

Në sallonin e një autobusi pasagjerësh në Vollgograd, ku si rezultat i shpërthimit humbën jetën të paktën 6 vetë, u vu në funksionim një bombë, njofton Komiteti Kombëtar Anti-terrorist i Rusisë. 

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi natën duke u gdhirë e hëna në qytetin e Mitrovicës, i cili ndodhet në pjesën veriore të Kosovës.

Në Irak arrestuan një grua, e cila u përpoq të vendoste një bombë në murin e ndërtesës së një shkolle fillore.

Në Kajro u ndërpre qarkullimi i trenave në metro, menjëherë pasi dy bomba u gjetën në një nga stacionet, njoftoi zëdhënësi i policisë.

Në Gjeorgji, për shkak të njoftimeve në lidhje me vendosjen e një bombe janë evakuuar punonjësit e kompanisë televizive "Imedi", transmetimi i programit informativ u ndërpre.

Në Australi ngritën nga fundi i detit bombat e hedhura prej amerikanëve në Great Barrier Reef, në të cilat përmbaheshin lëndë eksplozive, por nuk kishin siguresë.

Të dielën në Irak humbën jetën të paktën 47 persona.

4 persona me dy makina iu afruan restorantit të mirënjohur "Kolonaki Kalamaki", njëri nga burrat nxorri një bombë artizanale, ndezi fitilin dhe e hodhi atë brenda një çante në restorantin, i cili ishte i hapur edhe pse në të nuk kishte klientë.

Në jugperëndim të kryeqytetit të Hungarisë sot gjetën një bombë të kohërave të Luftës së Dytë Botërore me peshë 100 kg, njoftuan mediat lokale.

Më 16 korrik në Sevastopol në lidhje me një bombë gjermane aviacioni të pashpërthyer 500 kilogramëshe të kohërave të Luftës së Dytë Botërore, të gjetur në det, nuk do të funksionojnë plazhet e qytetit.

Në një qendër të seleksionimit të postës në Greqi mori flakë një letër me bombë brenda, e cila i adresohej ish-Shefit të policisë greke.

zjarr, Greqia, bomba, posta

Në Kanada i janë paraqitur aktakuza një burri dhe një gruaje lidhur me përgatitjen e detonimit të bombave, të ngjashme me ato që janë përdorur gjatë shpërthimeve në Maratonën e Bostonit.

Në një shesh ndërtimi në Mynih u gjet një bombë e pashpërthyer ajrore e kohërave të Luftës së Dytë Botërore, me sa duket e prodhimit amerikan.

13 njoftime mbi zbulimin e lëndëve eksplozive kanë ardhur në polici vetë
Një bombë artizanale, e përgatitur me bombola gazi, shpërtheu sot në m
Policia tajlandeze po heton shkaqet e shpërthimit të ndodhur në kryeqytetin e vendit, Bangkok, si pasojë e të cilit u plagosën të paktën 7 persona. Shtypi lokal presupozon se bëhet fjalë për një bombë artizanale.
Policia po kontrollon godinën e një qendre tregtare në juglindje të Moskës, pas njoftimit mbi vendosjen gjoja atje të një bombe, informuan në shërbimin për shtyp të policisë së kryeqytetit rus.
Bombat artizanale që shpërthyen në Maratonën e Bostonit më 15 prill u
Ditën e hënë në Sheshin Charles de Gaulle (Place de l’Etoile) në Paris u ndërmorr evakuimi i njerëzve pas marrjes së disa njoftimeve në lidhje me gjoja vënien e një lëndë eksplozive atje.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31