×
dimri

Dimri që po vjen në Evropë do të jetë më i ftohti i shekullit të fundit, deklarojnë parashikuesit e motit. Pas disa muajsh atje do të transferohen masat ajrore arktike, ndërkohë që dielli do shfaqet mbi horizont shumë rallë. Sa është i mundshëm një parashikim i tillë? Meteorologët premtojnë ta sqarojnë këtë në javët e ardhshme, kur ata të marrin në duart e tyre të dhëna të reja.

Në disa qendra banimi termometri shënon pothuajse -50 gradë Celsius. Ngricat me temperatura -30 gradë po vazhdojnë edhe në rajonin Burjatia, fqinj me rajonin e Transbajkalia.
9 persona kanë humbur jetën ditët e fundit në Rusi për
Si rezultat i reshjeve të dendura të dëborës të ditëve të fundit pirgjet e saj në Moskë u rritën deri në 0.5 metra.
Ngricat e mëdha kanë shtrirë pushtetin e vet në tërë Lindjen e Largët Ruse.
Në Republikën e Koresë në vitin e ri po vazhdon moti i ftohtë anomal, njoftoi Shërbimi Hidrometeorologjik i vendit.
Në kryeqytetin e Ukrainës u shpall gjendje e jashtëzakonshme për shkak t
Popujt e veriut të Rusisë i duan ngricat e forta dhe dëborën. Prandaj kanë vendosur që ditën e fundit të dimrit të festojnë një festë të re - Dita e mbrojtjes së të ftohtit.
Që nga fillimi i dimrit në Afganistan kanë vdekur nga acari i paparë 40 fëmijë. Ky dimër u bë më i ftohti për 10 vitet e fundit.
I ftohti i qëndrueshëm, që është vendosur që prej disa ditësh në Moskë (nga -18 deri në -20), do të vijë duke u përforcuar gjatë kësaj jave.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31