×
aktgjykim, 2013

Dënim me 6 vjet izolim në koloni penale të regjimit të rreptë - i tillë është verdikti (aktgjykimi) i gjykatës së qytetit të Moskës për Pavell Dmitriçenko - solistin e trupës së baletit të Teatrit Bolshoi. Ai është njohur si porositës i krimit të bujshëm - sulmit mbi Udhëheqësin artistik të trupës së baletit, Sergei Filin.

Në dy vende arabe u dënuan me burgim përdoruesit e Twitter për mesazhet e postuara në microblog-ët e tyre.

Gjykata e Varshavës shpalli aktgjykimet e para në adresë të dy pjesëmarrësve të trazirave masive, që ndodhën të hënën në kryeqytetin e Polonisë përballë ndërtesës së Ambasadës Ruse gjatë "Marshimit nacionalist të Pavarësisë".

Gjykata i shpalli të pandehurit në lidhje me çështjen e shpërthimit në vitin 2011 në aeroportin "Domodiedovo" të Moskës fajtorë dhe dënoi tre prej tyre - Islam Jandijev, Ilez Jandijev dhe Bashir Hamhojev - me burgim të përjetshëm.

Biznesmeni rus Viktor But, i dënuar në SHBA me 25 vjet heqje lirie, do të tërheqë apelimin e bërë kundër aktdënimit të vet, njoftoi gruaja e tij.

Gjykata Qendrore Penale e Londrës dënoi qytetarin ukrainas, Pavel Lapshina, me burgim të përjetshëm dhe duke mos i dhënë mundësinë e faljes në 40 vitet e ardhshme.

Ukraina, Britania e Madhe, vrasje, aktgjykim, dënim i përjetshëm

Gjashtë anëtarë të lartë të Partisë Komuniste të Kinës u dënuan me afate të gjata burgimi (nga 4 deri në 14 vjet) për torturat, që çuan në vdekjen e një personi.

Sot gjykata ushtarake amerikane në Fort Meade do t’i shpallë aktgjykimin ushtarit amerikan Bradley Manning. Ish ushtari i thjeshtë Manning ishte informanti kryesor i website “WikiLeaks”. Prokurori ushtarak kërkon dënimin e të pandehurit në bazë të 20 aktakuzave me 60 vjet heqje lirie. Dënimi maksimal, me të cilin mund të përballet ai, është 90 vjet burg. Avokatët tashmë kanë deklaruar se ky është një dënim jashtëzakonisht kohëgjatë dhe se ata do ta apelojnë atë.

Presidenti italian Giorgio Napolitano refuzoi për të përmbysur verdiktin e gjykatës, i cili e njohu muajin e kaluar ish-Kryeministrin e vendit, Silvio Berlusconi, fajtor për mosdeklarim të të ardhurave.

Gjykata e qytetit Kirov dënoi me 5 vjet heqje lirie opozitarin rus Aleksei Navalni, duke e gjetur atë fajtor për vjedhjen e më shumë se 10.000 metra kub lënde drurore që i përkisnin ndërmarrjes "Kirovles".

Gjykata Supreme e Koresë së Veriut dënoi një shtetas amerikan me 15 vjet punë të detyruar. Sipas informacionit të Agjencisë qendrore koreane të lajmeve, gjyqi i amerikanit me origjinë koreane u zhvillua më 30 prill.
Gjykata mbretërore e Woolwich në Birmingham (Britani e Madhe) dënoi radikalin islamist, Irfan Naseer, me burgim të përjetshëm, njofton ditën e premte Sky News.
Diplomati holandez Raymond Poeteray, i shpallur fajtor për spiunazh në favor të Rusisë, u
Gjykata e Milanos e dënoi ish-Kryeministrin Silvio Berlusconi me një vit burg për ç
Në Kinë u dënuan katër burra, të cilët merreshin me organizimin e "martesave pas vdekjes".
Gjykata e Apelit e Tribunalit Penal Ndërkombëtar për Ruandën shfuqizoi aktgjykimet e dhëna dy ish-ministrave të vendit: Justin Mungezi dhe Prosper Mugiraneza, të cilët u akuzuan më parë për përfshirje në gjenocid.
Gjykata në Vjetnam dënoi rreth 20 persona me afate të ndryshme burgimi në lidhje me "përpjekjen e tyre për të përmbysur qeverinë komuniste" në vend.
Autoritetet italiane lëshuan një urdhër-arresti evropian per paparacin e famshëm Fabrizio Corona, i cili u fsheh pasi gjykata e dënoi atë me pesë vjet burg për shantazh.
Milioneri britanik 66-vjeçar Christopher Tappin më 9 janar u dënua me 33 muaj burg për tentativën e shitjes së pjesëve përbërëse të raketave Iranit.
Në Vjetnam 14 aktivistë politikë janë shpallur fajtorë për organizimin e një komploti me qëllim përmbysjen e sistemit komunist.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
8
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31