×
avionët e papilotuar, Maj 2013
Aparati fluturues amerikan i zbulimit pa pilot (drone) supozohet të ketë rënë në jug të Somalisë, pasi u godit nga militantët, njoftoi Agjencia informative Reuters.
Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay, ka k
Rojet kufitare të Rusisë dhe Bjellorusisë do të përdorin avionët pa
Avioni sulmues rus pa pilot i zhvilluar nga kompania "Tranzas", ka shumë mundësi, të pajiset me motor të prodhimit të huaj. Për këtë njoftoi Presidenti i grupit të kompanive "Tranzas", Nikollai Lebedjev.
Autoritetet e Australisë kanë ndërmend të blejnë në SHBA avionë detar
Nisja e avionit të ri pa pilot u krye të martën nga kuverta e aeroplanmbajtëses bërthamore "George H.W. Bush", thuhet në deklaratën e postuar në faqen e Internetit të Forcave Ushtarake Detare amerikane.
Në Britaninë e Madhe u zhvilluan testimet e para të një avioni pasagjerësh pa pilot, i cili në fluturim u komandua vetëm nga sinjalet e shërbimeve tokësore. Aeroplani rajonal “British Aerospace Jetstream” përfundoi fluturimin vajtje-ardhje nga qarku Lancashire deri në Skoci.
Koreja e Jugut i ka kërkuar leje SHBA-së për blerjen e avionëve pa pilot që në vitin 2005, duke njoftuar se ato janë të nevojshëm për misione zbulimi në marrëdhënie me Korenë e Veriut.
Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë, Thomas de Maiziere, u bëri thirrje politikanëve gjermanë të tregojnë vetëpërmbajtje në debatet mbi blerjen e mundshme në SHBA të avionëve luftarakë pa pilot (drones) për Bundeswehr-in.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
17
18
19
20
22
23
25
26
28
30
31