×
luftanije, 2012
Anija e fundit me raketa "Dagestan" (Gepard class frigate Dagestan) iu bashkua Flotës Ushtarake Detare të
SHBA-të, përpara afatit të planifikuar, po nisin për në rajonin e Gjirit Persik aeroplanmbajtësen "John Stennis" të shoqëruar nga disa luftanije dhe një nëndetëse bërthamore.
Sipas botimit “The Wall Street Journal”, personat përkatës zyrtarë e shpjegojë këtë me domosdoshmërinë e frenimit të rrezikut kërcënues nga ana e Koresë së Veriut.
Moska planifikon të ruajë pikën e vet logjistike të mbështetjes në Tartus të Sirisë. Për këtë deklaroi Kryekomandanti i Flotës Ushtarake Detare të Federatës Ruse Viktor Çirkov. Siç deklaroi Zëvëndës-admirali rus, kjo bazë është e nevojshme për plotësimin e misionit të anti-piraterisë në Gjirin e Adenit.
SHBA-të nuk do të lejojnë që Irani, në përgjigje të sanksioneve
Njoftimet që u dukën tani në faqet e mediave mbi evakuimin e mundshëm të qytetarëve të Rusisë nga Siria - dhe, në radhë të parë, të personelit teknik dhe ushtarak të bazës në Tartus - janë krejtësisht të pa baza në realitet.
Rusia, Bota, konflikt, evakuim, Siria, luftanije, dezinformacion
Shkatërruesi (destroyer) britanik “Dauntless” do të niset drejt brigjeve të Ishujve Falkland n
Dy luftanije iraniane lanë tashmë portin sirian Tartus dhe morën rrugën e kthimit për në atdhe. Tani ato janë duke lunduar nëpër kanalin e Suezit, njoftoi një burim në administratën e Kanalit.
Në qershor 2012 do të jetë gati programi i intensifikimit të fuqisë luftarake t
Në Shën Petersburg më 1 shkurt të vitit 2012 filloi ndërtimi i
Grupi aeroplanmbajtës i Flotës Ushtarake Detare të Rusisë i kryesuar nga kryqëzori “Admiral Kuznecov” doli në Oqeanin Atlantik, ku do të vazhdojë manovrat, njoftoi të martën Zëdhënësi i Flotës Veriore ruse Vadim Serga.
Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë raportoi mbi incidentin që ndodhi mes motoskafit sirian të patrullimit bregdetar dhe anijes gjermane të zbulimit pranë brigjeve të Sirisë në fund të dhjetorit.
Njësia e luftanijeve të Flotës Ruse të Paqësorit ia hyri plot
Nisja e njëkohësishme e dy grupeve sulmuese aeroplanmbajtësesh amerikane drejt Detit Arabik nuk është e lidhur me kërcënimet e Iranit për bllokimin e Ngushticës së Hormuzit, konfirmojnë në Pentagon.
Drejt brigjeve të Iranit po vazhdojnë të lundrojnë luftanije të reja të huaja.
Demonstrim të solidaritetit me popullin e Sirisë e quajti Agjencia siriane e lajmeve SANA hyrjen e anijeve të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë në portin lokal Tartus.
Anijet e flotës ruse për herë të parë do të marrin pjesë në stërvitjet ushtarake detare Rim of the Pacific (RIMPAC), të cilat do të zhvillohen nga 29 qershori deri më 7 gusht të këtij viti në rajonin e Ishujve Havai.
Anijet e grupimit të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë, që ndodhen aktualisht në pjesën lindore të Detit Mesdhe, morën kursin drejt portit sirian Tartous - pikës së garantimit të mirëmbajtjes teknike dhe mbështetjes materiale të Flotës ruse.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
7
8
10
13
14
15
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31