×
Mbrojtja europiane antiraket, 2011
Kontradiktat ekzistuese, në lidhje me mbrojtjen evropiane antiraket, u bënë temë kyçe e mbledhjes së Këshillit NATO-Rusi që përfundoi në Bruksel.
Forcat e Armatosura të Rusisë ia hynë punës për realizimin e masave
Moska nuk ka dhënë ende pëlqimin e vet për zhvillimin e samitit NATO-Rusi në Çikago, deklaroi të mërkurën Zëvendës drejtori i Departamentit të Sigurimit dhe Çarmatimit të MPJ të Federatës Ruse Vladimir Leontiev.
Radari i ri në perëndim të vendit u vu në dezhurn eksperimental luftarak. Radari “Voronezh-DM” do të kontrollojë hapësirën ajrore nga Poli i Veriut deri në Afrikën e Veriut. Rrezja e veprimit të tij është rreth 6000 kilometra.
Situata në Evropë, në lidhje me zbatimin e planeve të SHBA për vendosjen
Në rajonin e Kaliningradit u vu në shërbim ushtarak sistemi i paralajmërimit t
Deklarata e Presidentit të Federatës Ruse mbi kundërmasat e mundshme në përgjigje të vendosjes së sistemit të mbrojtjes antiraket në Evropë është thirrje për dialog dhe jo konfrontim, deklaroi Zëvendës ministri rus i Mbrojtjes Anatoli Antonov.
Radari në rajonin e Kaliningradit është i gatshëm për tu përfshirë në sistemin e paralajmërimit të sulmeve raketore, deklaroi Komandanti i Forcave të Mbrojtjes Ajrore dhe Kozmike të Rusisë Oleg Ostapenko.
Presidenti rus Dimitri Medvediev doli në prag me një deklaratë të ashpër, n
Raketat balistike, që po krijohen në Rusi, zotërojnë potencial të aftë për të kapërcyer çdo sistem të mbrojtjes antiraket në 20-30 vitet e ardhshme, njoftoi ish Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave raketore ruse Viktor Esin.
Shtetet e Bashkuara siguruan sot edhe një herë se sistemi i mbrojtjes evropiane antiraket nuk do t
Përgjigja e Rusisë ndaj vendosjes së sistemit të mbrojtjes antiraket në Evropë nuk duhet të perceptohet dhe të interpretohet si fillim i një gare të re të armatimeve.
NATO do të studiojë me shumë kujdes deklaratat e Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev në lidhje me mbrojtjen antiraket (MAR). Për këtë raportoi Zëdhënësja e Aleancës së Atlantikut të Veriut Oana Lungesku.
Dimitri Medvediev iu drejtua sot me anë të një mesazhi televiziv qytetarëve të vendit në lidhje me situatën e krijuar rreth mbrojtjes antiraket (MAR) të vendeve të NATO-s në Evropë. Presidenti rus shpjegoi se programi amerikan i MAR në Evropë tashmë startoi.
Duke folur për krijimin e sistemit të mbrojtjes evropiane antiraket Presidenti Dimitri Medvediev deklaroi, se Rusia
Rusia do të dalë nga Traktati mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO), në qoftë
Në lidhje me vazhdimin e ndërtimit nga SHBA të sistemit të mbrojtjes antiraket n
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev bëri një deklaratë në lidhje me problemin e
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev së shpejti do të shpallë në nj
SHBA, me qëllim që të arrijnë në marrëveshje me Rusinë në lidhje me mbrojtjen evropiane antiraket, janë të gatshme ti ofrojnë asaj informacionin mbi raketat e veta interceptore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31