×
Ministria e Mbrojtjes, Qershor 2013
Në Argjentinë u zëvendësua plotësisht udhëheqja e lartë ushtarake si pasojë e vendimit të Presidentes Cristina Fernandez de Kirchner, thuhet të mërkurën në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes së republikës amerikano-jugore.
Ministria e Mbrojtjes e Japonisë filloi shqyrtimin e çështjes së zhvillimit të raketave të veta balistike me rreze verpimi 400-500 km. Ato planifikohen të përdoren për mbrojtjen e ishujve të diskutueshëm Senkaku (Diaoyu), njoftojnë mediat lokale.
Autoritetet franceze aktualisht nuk kanë ndërmend të reduktojnë arsenalin e tyre bërthamor, deklaroi të premten Ministri francez i Mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian, në On Air e Radiostacionit "France Info". "Barack Obama i propozon Rusisë reduktimin e përbashkët të armatimeve bërthamore.
Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabriks, shprehu shqetësim në lidhje me stërvitjet e shpeshta, të paplanifikuara të ushtarakëve rusë në afërsi të hapësirës ajrore të vendeve Balltike.
Në Çeki rreth 400 efektivë të njësisë së policisë për luftën kundër krimit të organizuar po kryejnë kontrolle dhe konfiskime të dokumenteve në disa dikastere federale, duke përfshirë edhe Ministrinë e Mbrojtjes.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë planifikon të shpenzojë më shumë se 4 milionë $ për blerjen e 76 kompleteve të kostumeve unikale për zhytje "Amphora" për ushtarakët e forcave speciale nënujore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
28
29
30