×
Ministria e Mbrojtjes

Rusia luan një rol qendror në sigurimin e stabilitetit në rajonin Euro-Atlantik, deklaroi të martën Ministri i Mbrojtjes i Italisë, Mario Mauro. Sipas fjalëve të tij, Moska është një partnere strategjike e Romës në sektorin e mbrojtjes.

Dy komplete regjimentesh të komplekseve raketore të mbrojtjes kundërajrore S-400 "Triumf" (russ. С-400 "Триумф") iu dorëzuan Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë në poligonin Kapustin Jar të rajonit të Astrahanit, njoftuan të enjten në shërbimin për shtyp të Holdingut "Almaz-Antej" ("Алмаз-Антей").

Në periferi të Bagdadit u krye atentat ndaj jetës së Ministrit të Mbrojtjes të Irakut.

Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë për herë të parë në historinë gjermane do të kryesohet nga një grua - Ursula von der Leyen, e cila ka mbajtur më parë postin e Ministres së Punës dhe Çështjeve Sociale.

Në kryeqytetin e Jemenit - Sana'a - një terrorist-kamikaze hodhi veten në erë brenda një makine bombë pranë ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes.

Ministria ruse e Mbrojtjes dhe ndërmarrja e Kazanit "Enix" nënshkruan një kontratë për furnizimin e trupave ushtarake me 34 avionë zbulimi pa pilot me rreze të shkurtër veprimi.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Pavell Lebediev përgënjeshtroi sot informacionin e shfaqur në Internet në lidhje me faktin se drejt Kievit po avancojnë njësitë e tankeve për vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Prej të gjitha vendeve evropiane, pikërisht me Greqinë Rusia ka bashkëpunimin më të avancuar tekniko-ushtarak. Përkundër presionit që ushtrohet mbi ta nga ana e BE-së dhe NATO-s, grekët vazhdojnë të blejnë teknikë ushtarake ruse. Përse janë kaq atraktive për Athinën produktet tona ushtarake dhe çfarë mund të pritet nga vizita e ardhshme e Ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu në Greqi?

Komisioni, i cili po heton shkaqet e lëshimit të pasuksesshëm të raketës strategjike të bazimit detar "Bullava", zbuloi se incidenti ka ndodhur për shkak të një shkelje teknologjike gjatë prodhimit të raketës, njoftoi ditën e mërkurë për gazetarët Zëvendësministri i Mbrojtjes, Juri Borisov.

Ministria e Mbrojtjes e Polonisë zhvilloi bisedime me përfaqësuesit e Ukrainës në lidhje me mundësinë e prodhimit të përbashkët në territorin polak të sistemeve raketore antitank.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë propozon një reduktim prej 60% të numrit aktual të tankeve dhe përdorimin e fondeve që mbeten për blerjen e llojeve të tjera të teknikës ushtarake.

Më shumë se 1.500 dokumente sekrete, që lidhen me kohën e sundimit të Juntës ushtarake në Argjentinë, u gjetën në godinën e braktisur të selisë së Forcave Ushtarake Ajrore të Argjentinës në Buenos Aires.

Ministria ruse e Mbrojtjes po përgatit solistin e vet ushtarak për të marrë pjesë në festivalin e këngës "Eurovision 2014", njoftoi për gazetarët Kreu i Ansamblit të këngëve dhe valleve të ushtrisë me emrin "Aleksandrov".

Prototipi i parë provë i avionit të ri cisternë i bazuar tek avioni ushtarak i transportit "Il- 476" ("Il - 76MD - 90A") do të shfaqet deri në vitin 2015.

Komplekset tokësore të kontrollit të aparateve kozmike të Ministrisë ruse të Mbrojtjes nuk janë ende gati, për të kontrolluar objektet e paidentifikuara fluturuese, njoftoi Asistenti i shefit të Qendrës kryesore të testeve kozmike që mban emrin e Titovit, Sergei Berezhnoj.

Automatiku "Kallashnikov" AK-12 dhe pajisje të tjera të bazuara në të nuk kanë kaluar testet paraprake në Ministrinë e Mbrojtjes dhe nuk janë deklaruar fare për sa i përket testeve shtetërore.

Gjuajtësit japonezë u ngritën sot në ajër pas një alarmi për neutralizimin e një avioni pa pilot, përkatësia shtetërore e të cilit nuk dihet. 

Lëshimet e raketave në Mesdhe ka gjasa të jenë përgatitje për një sulm kundër Sirisë

Në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë vendosë të përforcojnë veprimet e zbulimit në brigjet e Sirisë.

Sistemi mjaft premtues raketor i mbrojtjes kundërajrore "S-500" mund të hyjë në përbërjen e armatimeve të ushtrisë në vitin 2017, njoftoi një burimi i lartë zyrtar në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31