×
karburant

Zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë zjarrin që ka shpërthyer në sallonin e automobilave "Volvo" në rajonin qendror të Shën Petersburgut.

Japonia dhe Turqia filluan negociatat mbi krijimin e një sipërmarrje të përbashkët për zhvillimin dhe prodhimin e motorëve të tankeve kryesorë luftarakë.

Qymyri do të shndërrohet në karburantin më të konsumuar në botë deri në vitin 2020, duke parakaluar përkatësisht këtij treguesi naftën.

Së paku 9 cisterna me karburant për trupat e NATO-s në Afganistan u asgjësuan si pasojë e një shpërthimi në jugperëndim të Pakistanit.

Një kolonë cisternash karburanti, e cila transportonte nga Pakistani lëndë djegëse për kontigjentin e NATO-s në Afganistanin fqinj, iu nënshtrua një sulmi nga persona të armatosur.

Shoqata e operatorëve të pikave të furnizimit me karburant kërkon nga autoritetet ndërprerjen e dhënies së licencave për aq kohë sa nuk do të jenë shqyrtuar dhe miratuar normat që rregullojnë këtë veprimtari.
Organizata joqeveritare ruse "Energomash" prodhoi karburantin me efikasitet të lartë "Acetam" (përzierje me pë
Në poligonin në Korenë e Veriut është dërguar karburant për furnizimin e raketës me rreze të largët veprimi, e cila pritet të lëshohet në periudhën kohore nga 10-22 dhjetor. Kjo u njoftua nga mediat koreano-jugore.
Në Jordani u vra një pjesëmarrës i protestave kundër rritjes s
Siç njoftohet në faqen e Institutit rus Kërkimoro-Shkencor të Arktikut dhe Antarktidës, në Antarktidë ndodhi shkëputja e një cope të madhe të pjesës verilindore të akullnajës së shelfit Nivlisen me një sipërfaqe 1.5x05 kilometra.
Irani shpalli mbi ndërprerjen e furnizimeve të naftës në Gjermani. Ditën e martë Teherani ka ndërprerë eksportimin e “arit të zi” në Spanjë dhe Gjermani.
Venezuela dërgoi 600.000 fuçi lëndë djegëse diesel në Siri, njoftoi të mërkurën Ministri venezuelian i naftës Rafael Ramirez.
Ndërmjetësja më e madhe ndërkombëtare për shitjen e produkteve të naftës  kompania “Gunvor”, themelues dhe bashkëpronar i së cilës është biznesmeni rus Gennadi Timçenko, realizoi dërgimin e karburantit në Libi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31