×
zbulim

Zbulimi daton në vitin 1615 para erës së re. Copat e djathit janë gjetur të ruajtura në një mjedis pothuajse hermetik në trupat e 10 mumjeve misterioze të Epokës së Bronzit të varrosura në shkretëtirën Taklamakan në Kinën perëndimore.

Shkencëtarët nga Vladivostoku kanë zbuluar në ujërat e Arktikut, në një thellësi prej rreth 1.5 kilometra, një krijesë jashtëzakonisht të madhe të panjohur.

Gazeta gjermane "Die Welt" konfirmon se në Izrael është zbuluar arkivi personal i njërit prej udhëheqësve të Gjermanisë naziste, Heinrich Himmler.

Në Afrikën e Jugut kanë gjetur një diamant blu, i cili është vlerësuar paraprakisht në 15-20 milionë $. Për këtë shumë, sipas mendimit të ekspertëve, guri i çmuar do të shitet në ankand.

Territori i Rusisë u plotësua edhe me një ishull tjetër. Ai u zbulua në Arktik, pranë brigjeve të Jakutisë (Yakutia - Siberia Lindore). Këtë copëz toke prej disa qindra metra katrorë gjatë fluturimit e pikasën rastësisht në Detin Laptev pilotët e helikopterit "Mi-26".

Në brigjet e Jakutisë u zbulua një ishull i panjohur më parë. Atë e pikasën krejt rastësisht ekuipazhet e dy helikopterëve kur po fluturonin mbi Detin Laptev.

Gjetja në Australi e tre specieve të panjohura më parë të vertebrorëve (ndryshe kurrizorëve) është një lajm i mirë jo vetëm për shkencëtarët, por edhe për të gjithë ne. Kjo do të thotë se jo çdo gjë është e njohur tashmë për banorët e planetit Tokë.

Kreu i ri i kundërzbulimit britanik MI-5 Andrew Parker deklaroi se programi i departamentit të tij për të luftuar terrorizmin është nën kërcënim për shkak të bërjes publike të teknologjive të mbikqyrjes elektronike, të përdorura nga shërbimet sekrete amerikane dhe britanike.

370 vjet më parë u zbulua liqeni Baikal. I pari e përshkroi atë dhe e përfshiu në hartë kozaku rus Kurbat Ivanov. Në biografinë e pionierit, zbuluesit të parë të Bajkalit deri tani ka ende shumë boshllëqe. Në kërkim të informacionit mbi udhëtarin për në Siberi u nis një ekspeditë me hulumtues nga disa qytete të Rusisë.

Shkencëtarët rusë të biologjisë molekularë kanë gjetur një mënyrë të shpejtë dhe të saktë për të "dërguar" medikamentet antikancer në qelizën e metamorfizuar të kancerit - për ta goditur atë mu në bërthamë. Ndërkohë që kanë krijuar edhe "mjetin e transportit" për këtë. Ajo mund të ndihmojë për luftimin e shumë llojeve të kancerit. Ndërkohë që efektet anësore të medikamenteve gjatë aplikimit të kësaj shpikje janë reduktuar pothuajse deri në zero.
Natyra nuk rresht së na habituri ne me enigma, mistere dhe gjë a gjëza të reja. Jo shumë kohë më parë, gjatë një udhëtimi fundjavor në shkretëtirën e shtetit Arizona, një çift (burrë e grua) bëri një zbulim të çuditshëm, për të mos thënë të tmerrshëm.
Eliksiri i vërtetë i rinisë së përjetshme u zhvillua prej shkencëtarëve nga qyteti rus i Novosibirskut. Ata kanë krijuar një preparat unikal që e detyron trurin e njeriut të prodhojë qeliza burimore (embrionale, staminale). Këto të fundit nga ana e vet janë të afta të ripërtërijnë organet e sëmura në trupin e pacientit. Preparati çudibërës e lejon njeriun të mbetet i ri dhe i shëndetshëm në çdo moshë.
Shkencëtarët nga qyteti Kemerovo i Siberisë kanë zhvilluar lente unikale. Ato kurojnë djegiet e syve dhe janë të pazëvendësueshme për dhënien e ndihmës mjekësore paraspitalore. Ky zhvillim nuk ka analogë as në Rusi dhe as jashtë vendit, njoftuan për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" krijuesit e lenteve “magjike” të kompanisë "Liomed".
Kongresmenët republikanë amerikanë bënë publike pa dashje vendndodhjen e bazës së CIA-s në Benghazi, shkruan botimi "The Washington Post".
Mjeku personal i kryetarit të ndjerë të "Al-Qaeda" Osama bin Laden, i dënuar në Pakistan me 33 vjet burg Shakil Afridi njoftoi kanalin televiziv amerikan Fox News, se shërbimi i inteligjencës (Inter-Services Intelligence, ISI) pakistanez i konsideron SHBA armikun e tij më të keq.
Shkencëtarët rusë kanë përpunuar një teknologji unikale për kërkimin e hidrokarbureve në fundin e detit. “Banorët rezidentë” të Qendrës inovative "Skolkovo", specialistët e kompanisë “Geonod”, pohojnë se kjo është metoda më efektive dhe më e leverdisshmja ekonomikisht e zbulim-kërkimit sizmik të hidrokarbureve si në stere, ashtu edhe në thellësitë e mëdha.
Deklarata në lidhje me zbulimin në Përplasësin e Madh të Hadroneve (Large Hardon Collider) të një grimce të re - kandidate për rolin e bozonit të Higsit (Higgs Boson) - tingëlloi zyrtarisht më 4 korrik. Lajmi u diskutua gjerësisht në Takimin e 62 të Laureatëve të Çmimit Nobel me shkencëtarët e rinj në Lindau (Gjermani).
Shkencëtarët deklarojnë se bosoni i Higgs-it është zbuluar gjatë analizimit të rezultateve të përplasjes së grimcave në Collider-in unazor më të madh në SHBA "Tevatron".
Shkencëtarët nga Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore (CERN) po
Biologët e Stanford University kanë zbuluar një proteinë, e cila i bën
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30