×
flamuri

Pjesëmarrësit e aksionit kanë shpalosur një flamur të madh shumë metërsh rus. Kolona e mitinguesve parakaloi nëpër të gjitha rrugët kryesore të qytetit. Pikë përfundimtare ndalimi parakaluesit nuk kanë piketuar.

Në qendër të Harkovit ukrainas, ku po mbahet tubimi në mbrojtje të qytetit, demonstruesit me prirje pro-ruse çanë rrugën drejt Sheshit të Lirisë ku janë të vendosura ndërtesat e administratës rajonale.

Në Këshillin e Lartë të Republikës Moldave Transnistria është miratuar një projektligj mbi flamurin e ri kombëtar: përveç atij të vjetër të kuq me një shirit të gjelbër, një çekiç dhe një drapër, supozohet të përdoret edhe flamuri rus me një shenjë dalluese në cep.

Në marrëdhënie me muzikantët e grupit "Bloodhound Gang" është hapur një çështje penale në lidhje me përdhosjen e flamurit rus.

Pheniani për herë të parë në histori do të lejojë ngritjen e flamurit dhe ekzekutimin e himnit të Koresë së Jugut në territorin e Koresë së Veriut.

Më 22 gusht në Rusi kremtohet Dita e Flamurit Kombëtar të Federatës Ruse, festë kjo e themeluar me Dekret të Presidentit të Federatës Ruse të 20 gushtit të vitit 1994 "Për Ditën e Flamurit Kombëtar të Federatës Ruse".

Anëtarët e grupit muzikor amerikan "Bloodhound Gang", të cilët përdhosën flamurin rus në skenë, nuk do të mund të hyjnë në Rusi për 5 vitet e ardhshme, njoftoi Shërbimi Federal i Migracionit.

Hakerët nga grupi "Anonymous" organizuan një sulm DDOS ndaj faqes së Internetit të rock grupit amerikan "Bloodhound Gang", bas-kitaristi i të cilit akuzohet për përdhosjen e flamujve të Rusisë dhe Ukrainës, njoftojnë hakerët në mikroblogun e tyre në Twitter.

Në Rusi hapën një çështje penale kundër bas-kitaristit të rock grupit "Bloodhound Gang" për përdhosjen e flamurit të Rusisë.

Mbi godinën e Bashkisë së Belfastit u ngrit flamuri britanik - për herë
Islamistët egjiptianë kërkuan të zëvendësojnë shqiponjën në flamurin e vendit me mbishkrimin "Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është Profeti i tij".
Sot në Rusi kremtohet Dita e Flamurit Kombëtar. Flamuri tringjyrësh rus ka një histori më shumë se 300-vjeçare.
Flamuri Olimpik natën, në të gdhirë të së martës, u soll në Rio de Janeiro, ku do të mbahet Olimpiada Verore e vitit 2016.
Në Fshatin Olimpik të Londra-2012 u ngrit në mënyrë solemne flamuri i Rusisë. Në këtë ceremoni festive mori pjesë i gjithë ekipi olimpik rus - trajnerët dhe sportistët, Presidenti i Komitetit Olimpik të Rusisë Aleksandër Zhukov, Kryetari i delegacionit sportiv rus Pavel Kollobkov dhe Ambasadori rus në Britaninë e Madhe Aleksandër Jakovenko.
Ekipi i futbollit i femrave nga Koreja e Veriut braktisi fushën disa minuta para fillimit të ndeshjes në kuadër të Lojrave Olimpike në Londër për shkak të faktit se organizatorët ngatërruan flamurin e vendit.
Në prag të zhvillimit të fazës finale të Kampionatit Evropian të Futbollit 2012 në Holandë doli një poster, i cili u bë një hit i vërtetë në Internet.
Në faqet e tyre zyrtare në Internet dy kompani ajrore japoneze Japan Airlines dhe All Nippon Airways
Më 22 gusht Rusia kremton Ditën e Flamurit Shtetëror. Trengjyrëshi tradicional ka
Rusia, flamuri, simbolika shtetërore
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30