×
haker, 2013

Ekspertët e kompanisë Trustwave, e cila merret me çështjet e sigurisë së informacionit, zbuluan kohët e fundit në Internet një arkiv me fjalëkalimet e llogarive të përdoruesve të rrjeteve më të mëdha sociale në botë dhe të shërbimeve të tjera të njohura.

Faqet e Internetit të Radio Liria/Evropa e Lirë iu nënshtruan sulmit të hakerëve.

FBI-ja publikoi listën e re të pesë hakerave më të kërkuar. Mes tyre edhe rusi Aleksei Bjellan, për informacione mbi të cilin FBI-ja ofron një shpërblim prej 100.000 $.

Të paktën 5 faqe Interneti, të cilat i përkasin qeverisë së Filipineve, iu nënshtruan sulmit të hakerëve nga grupi "Anonymous".

Disa hakerë indonezianë, të lidhur me grupin "Anonymous", sulmuan mbi 100 faqe Interneti australiane për shkak të përfshirjes së Australisë në skandalin me përgjimin në Azi.

Një banor i Britanisë së Madhe, 28-vjeçari Lauri Love, është akuzuar për thyerjen e sistemeve kompjuterike të Ushtrisë amerikane, NASA-s dhe disa agjencive të tjera amerikane, njoftoi një përfaqësues i Agjencisë Kombëtare britanike të Antikrimit (NCA).

Nxënësi 12-vjeçar nga Montreali pranoi përfshirjen në thyerjen e faqeve të Internetit të Qeverisë, bazuar në udhëzimet e lëvizjes "Anonymous", shkruan gazeta "The Toronto Su".

Persona të panjohur thyen llogarinë në Twitter të Televizionit Qendror të Kinës dhe postuan në të njoftime që nuk përputhen me realitetin, deklaroi përfaqësuesi i kanalit televiziv.

Grupi i hakerave "Anonymous" premton t’u dalë në mbrojtje vajzave që u përdhunuan në qytetin e Maryville, shteti i Misurit, në qoftë se autoritetet do të vazhdojnë të mos ndërmarrin masa.

Hakerët nga Gjermania arritën të thyejnë skanerin e gjurmëve të gishtave "Touch ID" në iPhone 5s, për këtë atyre ju nevojit të fotografonin gjurmët e gishtave të pronarit të iPhone nga një sipërfaqe xhami.

Grupi i hakerëve nën emrin e përgjithshëm "AnonGhost" synon të ndërmarrë një sulm masiv kibernetik kundër faqeve izraelite të Internetit.

Në fillim të kësaj jave u bë e ditur mbi thyerjen e faqes së Internetit të trupave të marinës së SHBA-së, e cila u krye nga hakerët e "Ushtrisë elektronike siriane". Duke i quajtur ushtarakët amerikanë "vëllezër", sirianët u bënë thirrje atyre që të mos përmbushin urdhërat e komandës.

Hakerët e "Ushtrisë elektronike siriane" thyen sot faqen e Internetit të trupave të Marinës së SHBA-së marines.com dhe postuan në faqen e saj kryesore një njoftim të shkruar në emër të ushtarakëve të ushtrisë siriane, të cilët e quajnë veten vëllezër të ushtarëve amerikanë.

Hakerët thyen faqen e Internetit të Dalai Lamës dhe vendosën në të një virus, i cili infekton kompjuterët e vizitorëve.

Është zbuluar një virus kompjuterik, i cili shfrytëzon dobësinë në shfletuesin (ang. browser) Firefox për privimin e përdoruesve të rrjetit Tor nga anonimiteti.

Hakerët nga grupi "Anonymous" organizuan një sulm DDOS ndaj faqes së Internetit të rock grupit amerikan "Bloodhound Gang", bas-kitaristi i të cilit akuzohet për përdhosjen e flamujve të Rusisë dhe Ukrainës, njoftojnë hakerët në mikroblogun e tyre në Twitter.

Grupi kinez i hakerëve “APT1” në ​​dhjetor të vitit 2012 u përpoq të thyejë sistemin e drejtimit të një stacioni pompimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Puna e dy aeroporteve në Stamboll u ndërpre për shkak të një sulmi me virus nga hakerët, njofton media turke.

Seuli dyshon përfshirjen e Koresë së Veriut në një seri sulmesh kibernetike ndaj faqeve të Internetit të qeverisë dhe të agjencive të lajmeve të Koresë së Jugut, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Shkencave dhe Teknologjisë së Informacionit të Koresë së Jugut.

Website-i i Sekretariatit të Presidentes së Koresë së Jugut sot ishte i padisponueshëm për përdoruesit si rezultat i një sulmi të hakerave, sipas supozimeve të Seulit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
29
30