×
nëndetëse, 2011
Të ardhurat e Rusisë nga eksportet e armatimeve po vazhdojnë të rriten. Ndër partnerët kryesorë të saj janë India, Algjeria, Venezuela, Kina, Vjetnami.
Dimitri Medvediev ngarkoi dy zëvendëskryeministrat Dimitri Rogozin dhe Igor Seçin të merren
Zjarri në kantierin detar të rajonit Murmansk (në veri të Rusisë), ku ndodhej për riparim nëndetësja bërthamore “Ekaterinburg”, u arrit të shuhet.
Zjarri që shpërtheu në kantjerin detar në rajonin Murmansk (në veri të pjesës evropiane të Rusisë) u arrit të shuhet.
Nëndetësja bërthamore “Ekaterinburg” ka marrë flakë në kantjerin detar të qytetit Rosliakovo (rajoni Murmansk). Në vendin e ngjarjes tashmë po punojnë 2 brigada zjarrëfikëse. Në shuarjen e zjarrit është përfshirë edhe një helikopter.
Në vitin 2012 në Rusi do të fillojë ndërtimi i nëndet
Në Shtabin e Përgjithshëm të Flotës Ushtarake të Rusisë
Menjëherë 7 kontrata për projektimin dhe ndërtimin e nëndetë
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin vizitoi në Severodvinsk (pjesa veriperëndimore e Rusisë) kryqëzorin bërthamor submarinë “Aleksandër Nevski” dhe uroi ekuipazhin me rastin e përfundimit të fazës së parë të suksesshme të testimit.
Përbërjen e Flotës ruse të Paqësorit në të
Nëndetësja bërthamore strategjike e brezit të fundit “Aleksandër Nevskij” doli për herë të parë në det për testime lundrimi.
Komplekset raketore të bazimit detar “Bulava” së bashku me mbartësen (transportuesen) e tyre
Sot u mbushën plot 11 vjet që nga dita kur në Detin Barenc, gjatë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31