×
yjet
Sistemi planetar i yllit Fomalhaut, i cili ndodhet në jug të kostelacionit të Peshqve rreth 25 vite drite larg nga Dielli, nuk rresht së habituri astronomët. Tani ata janë duke vrarë mendjen në lidhje me orbitën tejet të çuditshme të “planetit zombi” - Fomalhaut-bi. Edhe në 20 vitet e ardhshme shkencëtarët i presin shumë surpriza të reja.
Ekspertët e astrofizikës, të cilët punojnë me të dhë
Vetëm në Rrugën e Qumështit mund të ketë dhjetë
Sistemi më i vogël diellor në Galaktikën tonë u zbulua nga shkenc
Natën, në të gdhirë të 5 janarit, mbi Tokë do të derdhet një shi i ndritshëm yjor.
Planetari në qytetin japonez Nagoya u njoh si më i madhi në botë dhe hyri në Librin e Rekordeve të Ginesit. Ai ka një diametër prej 35 metrash.
Astronomët amerikanë me ndihmën e teleskopit “Hubble” zbuluan 69 galaktika fenomenalisht aktive xhuxhe.
Po vazhdon sezoni vjeshtor i rënies së yjeve. Në natën e 21 tetorit Toka kaloi nëpër “dushin” meteor të Orionidës. Toka kalon nëpërmjet tij dy herë në vit - në maj dhe në tetor.
Astronomët amerikanë me ndihmën e observatorit orbital me rreze infra të kuqe WISE zbuluan në fqinjësi me Sistemin Diellor një yll rekord të ftohtë, temperatura e të cilit nuk i kalon + 25 gradë Celsius.
Në hartën e yjeve qiellorë u duk një planet i pazakontë, i përbërë prej diamantesh.
Për herë të parë në historinë e shkencës hulumtuesit nga Japonia dhe SHBA arritën të fiksojnë momentin e “vdekjes” së yllit, i cili gllabërohet nga vrima e zezë kozmike.
Natën në të gdhirë të së shtunës shumë banor
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31