×
Nju Jork

Nju Jork do të bëhet shteti i 21-të i SHBA-së që legalizoi përdorimin e marihuanës për qëllime mjekësore.

Në Sheshin e njohur njujorkez Times Square u bë prezantimi i Lojrave Olimpike Dimërore në Soçi, para fillimit të të cilave kanë mbetur vetëm 100 ditë.

Java e kinomatografisë ruse startoi në Nju Jork të mërkurën në mbrëmje me shfaqjen e filmit të Aleksandër Veledinskij "Geograf globus propil". 

Festivali i përvitshëm i filmit dokumentar rus hapet sot në New York. Në programin e forumit 3-ditor janë përfshirë 24 filma, shumica e të cilëve - fitues të festivaleve të ndryshme ruse dhe ndërkombëtare.

Operat "Eugjeni Onjegin" dhe "Nos" të kompozitorit rus Çajkovski dhe Shostakoviç, të vëna në skenë nga solistët më në zë të Teatrit Mariinskij, po korrin një sukses të madh në Metropolitan Opera të New York-ut.

Ajri i tanishëm në New Jork është më i pastri gjatë gjysmë shekullit të fundit, deklaroi kryebashkiaku i metropolit më të madh amerikan Michael Bloomberg.

Premierat e veprave të kompozitorëve rusë janë përfshirë në programin e sezonit të muzikës teatrore klasike 2013-2014 në Shtetet e Bashkuara.

Gjuajtësit e Forcave Ushtarake Ajrore amerikane "F-16" neutralizuan dhe detyruan të uleshin në një nga aeroportet tre avionë të vegjël që iu afruan hapësirës ajrore mbi New York, në të cilën përkohësisht janë ndaluar fluturimet.

Në Shtetet e Bashkuara po rritet me shpejtësi interesi për mësimin e gjuhës ruse - dhjetra mijëra amerikanë tashmë janë duke e studiuar atë në mënyrë fakultative në shkollat e mesme dhe në institucionet e arsimit të lartë.

Programi i Javës së kinematografisë ruse që do të zhvillohet nga data 9-13 tetor në New York, do të përbëhet nga tetë filma artistikë dhe dy dokumentarë, njoftuan organizatorët e aktivitetit.

Në New York, në një nga vagonët e metrosë, pasagjerët gjetën një peshkaqen të ngordhur.

Në Nju Jork po zhvillohet takimi i përfaqësuesve të opozitës siriane me anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në kuadër të përgatitjes së konferencës ndërkombëtare mbi Sirinë të propozuar nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në aeroportin e "La Guardia" të Nju Jorkut një pasagjereje i sekuestruan këpucët me takë të lartë në formën e një pistolete.

Një avion i tipit “Boeing 737” i kompanisë ajrore Southwest Airlines kreu një ulje të rëndë në aeroportin "La Guardia" të New York-ut.

Lartësia e godinës arriti 541 metërshin e planifikuar nga projektuesit, njoftojnë ditën e premte mediat amerikane. Pinakulli (maja) me peshë 758 ton do të shërbejë si antenë, lartësia e të cilës është 125 metra.
Autoritetet e Nju Jorkut rifilluan sot kërkimin e eshtrave të njerëzve që gjet
Në Nju Jork filloi shqyrtimi i çështjes, e cila sfidon praktikën e ndalimit dhe
Projekt unik i fotografisë "New York. Grand Tour ", i realizuar nga fotografi rus Sergei Semionov, bëri për vete amerikanët dhe jurinë ndërkombëtare të konkursit fotografik International Pano Awards, ku artisti mori çmimin e nominimit "Puna më e mirë amatore e vitit 2012".
Numri i të lënduarve si pasojë e aksidentit me tragetin Sea Streak Ferry, i cili u përplas me molin në afërsi të Lower Manhattan, u rrit deri në 85 persona.
Një traget pasagjerësh u përplas me një mol në New York, njofton Agjencia Associated Press. Aksidenti ndodhi rreth 08:45 me orën lokale në Lower Manhattan, pranë Wall Street.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30