×
Apple

Shërbimi Postar i SHBA-së (US Postal Service) së shpejti do të krijojë një pullë postare dedikuar themeluesit të Apple, Steve Jobs. Ajo do të dalë në qarkullim vitin e ardhshëm, pra në 2015.

Kompania Apple po zhvillon një smartphone me ekran të lakuar të zmadhuar, njofton Agjencia Bloomberg me referim tek burimet e veta.

Kompania "Apple" për herë të tretë kryeson listën e markave më të shtrenjta në botë, sipas renditjes së revistës amerikane "Forbes". 

Kompania Apple mund të fillojë shitjen e televizorëve HD 65 dhe 55 polësh në tremujorin e katërt të vitit 2014, deklarojnë analistët e kompanisë japoneze Advanced Research.

Kompania "Apple" zhvendosi brendin (markën) "Coca-Cola" dhe zuri vendin e parë në renditjen e brendeve më të shtrenjtë në botë.

Hakerët nga Gjermania arritën të thyejnë skanerin e gjurmëve të gishtave "Touch ID" në iPhone 5s, për këtë atyre ju nevojit të fotografonin gjurmët e gishtave të pronarit të iPhone nga një sipërfaqe xhami.

Ushtarakët norvegjezë dhe forcat e sigurisë refuzuan të lejojnë “Apple” të fotografojë qytetin e Oslos nga një avion automatik pa pilot për krijimin e një aplikimi 3-dimensional hartografik.

Aktivistët e të drejtave të njeriut deklarojnë se në tre uzina të njërit prej partnerëve të Apple në Kinë shkelen të drejtat e punëtorëve.

Senatorët amerikanë demaskuan korporatën Apple për mospagimin e taksave me shumë disa dhjetëra miliardë dollarë gjatë viteve të fundit.
Qytetari më i pasur rus, biznesmeni Alisher Usmanov, investoi 100 milionë dollarë në aksionet e kompanisë Apple, pas investimeve të suksesshme në Facebook.
Një banor i Tajlandës shpëtoi për mrekulli nga shpërthimi i telefonit të tij celular Apple iPhone 5. Gadget i plasi në dorë pronarit, pas një bisede telefonike 30-sekondëshe. Fillimisht telefoni u nxeh, pastaj nisi të lëshojë tym.
Korporata kompjuterike më e madhe në botë Apple deklaroi se serverat e saj iu në
Korporata Apple po shqyrton mundësinë e prodhimit të një modeli më të lirë të iPhone me qëllim të forcimit të pozitave të saj në tregun e smartphones, njofton gazeta "The Wall Street Journal" duke cituar burime të ndryshme informacioni.
Kompania Apple do të prezantojë iPad 5 në mars të vitit 2013. Kjo është njoftuar nga Macotakara - blogu japonez mbi teknologjinë e Apple.
Prodhuesi aziatik i aparateve elektronike Foxconn, i cili prodhon pajisje për Apple, mezi po e përballon kërkesën për smartphone iPhone 5, njoftoi Agjencia Reuters duke iu referuar Kryetarit të Bordit të Drejtorëve të Foxconn, Terry Gou. Shitjet e iPhone 5 filluan në 21 shtator.
Ditën e premte, më 21 shtator, në Japoni filloi shitja e smartfonëve iPhone 5 nga kompania Apple. Siç njofton Agjencia lokale Kyodo, keqbërrësit kanë vjedhur tashmë të paktën 220 telefona mobile.
Aksionet e Samsung Electronics ditën e hënë pësuan rënien më të fortë në katër vitet e fundit.
Korporata Microsoft ka paraqitur kompjuterin e vet tabletë, të konceptuar si konkurrent ndaj iPad të suksesshëm të Apple. Kompjuteri me ekran touch (prekje) i quajtur Surface u bë projekti i parë i madh i Korporatës Microsoft, të angazhuar kryesisht me softuers në fushën e Gadgets.
Një nga kompjuterat e parë, të krijuar nga gjigandi kompjuterik botëror Apple - legjendari Apple I - është shitur për 374.500 $ në ankandin e zhvilluar të premten nga Sotheby në Nju Jork.
Stafi i Apple e vlerëson Drejtorin e përgjithshëm aktual të kompanisë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31