×
forcat ushtarako-ajrore, Janar 2013
Avioni i parë cisternë i modernizuar i modelit “Il-78M-90A”, i projektuar në bazë
Përfundoi pranimi prej uzinës së avionëve të Novosibirskut, e cila ë
Të paktën 12 aeroplanë të Forcave Ushtarake Ajrore të Izraelit shkelën
Helikopterët e Forcave Ushtarake Ajrore të Algjerisë bombarduan të enjten objektin e kompanisë BP (British Petroleum) në In Amenas, ku militantët mbajnë të ngujuar pengjet, njofton Agjencia Reuters.
Pilotët e Forcave Ushtarake Ajrore mbretërore të Danimarkës filluan sot dezhurnin 4-mujor për patrullimin e hapësirës ajrore të vendeve balltike, i cili realizohet nga partnerët në Aleancën e Atlantikut të Veriut prej bazës ajrore lituaneze Zokniai.
Forcat Ushtarake Ajrore izraelite porositën në kompaninë Elbit Systems një numër suplementar avionësh pa pilot "Hermes 900". Marrëveshja arriti një shumë prej 90 milionë $. Numri i saktë i avionëve pa pilot të porositur nga Izraeli nuk dihet.
Ekipet e aviacionit të largët të Forcave Ushtarake Ajrore të Rusisë në vitin 2012 zhvilluan më shumë se 35 fluturime me qëllim patrullimin e ujërave të Oqeanit Atlantik, atij Paqësor dhe Oqeanit të Ngrirë të Veriut, njoftuan Forcat Ushtarake Ajrore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
31